Jak podnikat - diskuzní fórum

Témata => Daň z příjmu => Téma založeno: coufalovna Listopad 12, 2008

Název: OSVČ a DPP
Přispěvatel: coufalovna Listopad 12, 2008
Dobrý den, potřebovala bych poradit ohledně kombinace živnostenského listu a DPP. Od 1. 10. 2008 mám ŽL, jsem lektorka. Na ŽL si vydělám zhruba 4000 Kč za měsíc. Od listopadu pracuji také na DPP. V rámci DPP si vydělám něco kolem 20 tisíc za měsíc. Mohli byste mi poradit, co mám dělat na konci roku, až budu podávat daňové přiznání? Mám u zaměstnavatele, kde pracuji na DPP podepsat \"růžové prohlášení\"? Jak budu DPP danit? Kolik činí záloha na dani při této výši (20 tis.)? Popřípadě mě odkažte na vhodný zdroj informací. Volala jsem na FÚ, ale tam mi moc neporadili. Co je v případě takovéto kombinace (ŽL a DPP) nejvýhodnější ohledně daní? A ještě jsem zapomněla dodat, že jsem byla do 30.9. 2008 student a pracovala jsem taktéž na DPP a měla jsem podepsané \"růžové prohlášení\" u jazykové školy, kde teď pracuji na ŽL. Co všechno tedy musím na konec zahrnout do daňového přiznání? Děkuji mockrát za odpověď.
Název: OSVČ a DPP
Přispěvatel: Zdena Listopad 13, 2008
Dohodu o provedení práce bude danit zaměstnavatel. Pokud podepíšete růžové prohlášení, pak zaměstnavatel odvede zálohu na daň ve výši 30,- Kč (podpisem prohlášení jste si u zaměstnavatele uplatnila měsíční slevu na dani 2.070,- Kč), pokud nepodepíšete, pak odvede zálohovou daň ve výši 3.000,- Kč a zbytek vám vyplatí. Výpočet daně si můžete zadat do kalkulátoru zde:
http://www.vyplata.cz/vypocty/vypocet-ciste-mzdy.php?stayform=true
Při měsíční výši odměny nad 5 tis. Kč je celkem jedno, zda u zaměstnavatele podepíšete prohlášení, o slevu na dani nepřijdete, jenom jí neuplatníte každý měsíc při výplatě dohody, ale až v daňovém přiznání za celý rok najednou. Pokud by byla odměna nižší, než 5 tis.Kč/měs., pak by zaměstnavatel při nepodepsaném prohlášení odvedl srážkovou daň, která je konečná a ke které byste si nemohla (ani ve svém daňovém přiznání - příjmy zdaněné srážkovou daní se do přiznání nezahrnují) uplatnit slevu. U současného zaměstnavatele můžete prohlášení podepsat za předpokladu, že je zároveň nemáte podepsané u jiného zaměstnavatele, abyste si neuplatňovala měsíční slevu na poplatníka dvakrát. Takže můžete mít u jazykové školy podepsané prohlášení do 31.10. a u současného zaměstnavatele (který vám vyplácí odměny za DoPP) od 1.11.2008. Skutečnost, že máte příjmy z podnikání,  nehraje roli - nejste sama sobě zaměstnavatelem.
Po skončení roku si vyžádejte od zaměstnavatelů, kteří vám v příslušném roce vypláceli odměny, potvrzení o zdanitelných příjmech a sražených zálohách. Údaje z těchto potvrzení jen opíšete do svého daňového přiznání, bude to výpočet dílčího základu daně ze závislé činnosti a z funkčních požitků podle § 6.
Název: OSVČ a DPP
Přispěvatel: Věrka Listopad 26, 2008
Dobrý den, jsem OSVČ a letos poprvé jsem se stala zaměstnavatelem jiné osoby formou dohody o provedení práce. Protože potřebuji této osobě vyplatit odměnu ve výši 20 000 Kč hrubého, byla jsem se zaregistrovat jako plátce daně ze závislé činnosti na finančním úřadu. Poplatník, kterého jsem na DPP zaměstnala, u mne nepodepsal prohlášení k dani z příjmu, protože má souběžně hlavní pracovní poměr. Z vyplacené částky 20 000 Kč budu tedy odvádět 3000 Kč FÚ a 17 000 Kč vyplatím zaměstnanci. Současně jsem se dotazovala, zda pro mne, jako pro plátce odměny, je daňově uznatelným výdajem celá částka 20000 Kč. Bylo mi odpovězeno , že ne, že mohu do daňově  uznatelných výdajů uvést pouze částku 17000 Kč. Protože mám o správnosti této odpovědi jisté pochybnosti a uznatelnost celého výdaje 20 000 Kč u DPP jsem konzultovala s mzdovou účetní velké organizace, která to takto provádí, chtěla bych se zeptat i na Váš názor. Děkuji za odpověď.
Název: OSVČ a DPP
Přispěvatel: Zdena Listopad 26, 2008
V daňových výdajích uplatníte celých 20.000,- Kč, ale nebude to najednou, jako ve velkém podniku, kde vedou účetnictví. V daňové evidenci můžete uplatnit daňově uznatelný výdaj až při zaplacení (s výjimkou leasingu), takže 17 tis. Kč uplatníte ke dni výplaty odměny a zbývající 3 tisíce Kč až ke dni, kdy odvedete daň finančnímu úřadu.

Můj názor je asi takový: se zaměstnancem jste si sjednali odměnu ve výši 20 tisíc a pokud odvedl práci, tak byste mu ji také měla vyplatit. Zákon vám ale ukládá povinnost srazit zaměstnanci zálohu na daň a odvést ji finančnímu úřadu, proto mu nemůžete vyplatit odměnu v dohodnuté (hrubé) výši. Vaším výdajem je ale sjednaná odměna v plné výši, nebýt vaší povinností srazit zálohu, tak byste zaměstnanci vysázela na dřevo dvacet tisícovek. U daně z příjmů ze závislé činnosti budete fungovat jenom jako pošťák, který od zaměstnance vybere část jeho odměny a odnese ji na správnou adresu:-)
Název: OSVČ a DPP
Přispěvatel: kamilaticha Listopad 30, 2009
Dobrý den,

jsem studentka dosud pracující na DPP. Na DPP si vydelam cca 15000Kc mesicne a mam podespane ruzove prohlaseni, neplatim tedy dan z prijmu. K DPP jsem ale zacla i podnikat a na ZL si vydelam cca 5000 mesicne. Na PSSZ a zdravotni pojistovne jsem nahlasila, ze jsem studentka, abych neplatila zdravotni a socialni pojisteni. Ma to nejakou vazbu na ruzove prohlaseni? Jde mi o to, abych nemusel platit socialni ani zdravotni pojisteni a zaroven platila co nejmensi dan z prijmu, mohu tedy mit na pssz a zdrav pojistovne nahlaseno ze jsem studentka tim padem neplatit zdravotni a socialni pojisteni a prijmy z ZL zdanit a zaroven mit podepsane ruzove prohlaseni u meho dosavadniho zamestnavatele na DPP a tyto prijmy nedanit? Predem dekuji za odpoved.
Název: OSVČ a DPP
Přispěvatel: Zdena Listopad 30, 2009
Zdravotní a sociální pojištění budete odvádět pouze z příjmů ze živnosti, odměny za dohody o provedení práce těmto pojistným nepodléhají. Růžové prohlášení také nemá na pojistné vliv.
Jako studentka nemusíte platit ZÁLOHY na pojistné. Své povinnosti vůči ZP a SP vyčíslíte až po skončení roku při podávání přehledu o příjmech a výdajích. Zdravotní pojištění se odvádí vždy, sociální až při dosažení určité hranice příjmů.
Více zde: http://www.jakpodnikat.cz/socialni-pojisteni-vedlejsi-cinnost.php
http://www.jakpodnikat.cz/zdravotni-pojisteni.php
Název: OSVČ a DPP
Přispěvatel: Jaromir Leden 12, 2010
Dobry den, jsem OSVC a uzavrel jsem DPP v rozsahu 50 hodin na 20000 Kc. Veskerou svoji praci jsem vzdy jen fakturoval a o DPP jsem toho moc nevedel a bohuzel me nikdo ani nenabidl podepsani onoho ruzoveho formulare o kterem sem nevedel takze mne byla vyplacena castka pouze 17000( cili 20000 - 15%). Chtel bych vedet jestli v danovem priznani budu moci pouzit prijem 20000 a tim pak pravdepodobne snizit onu 15% dan ktera se vztahuje na DPP a rozdil mne bude vracen? Nebo jestli vubec tento prijem zahrnout do danoveho priznani pripadne jak jinak se to da resit nebo jestli si budu muset od onoho zamestnavatele vyzadat nejake potvrzeni? Predem dekuji za odpoved.
Název: OSVČ a DPP
Přispěvatel: JANAA Leden 12, 2010
Vyžádejte si od onoho zaměstnavatele potvrzení o zdanitelných příjmech za rok 2009 a částky z tohoto formuláře \"přenesete\" do DPFO za rok 2009. Daň je stejná, 15%, ať je to z příjmu z podnikání nebo z DPP.
Název: OSVČ a DPP
Přispěvatel: Janina Únor 18, 2010
Dobrý den, mam podobný dotaz. Jsem OSVČ a zároveň jsem během loňska  uzavřela DPP bez podepsání růžového formuláře. Příjem z ní činil do     3 000 Kč měsíčně (bez oněch 15 %). Mám si tedy vyžádat od zaměstnavatele potvrzení o zdanitelných příjmech a na tento rok s ním podepsat Prohlášení poplatníka? Co je pro obě strany výhodnější? Navíc moje celkové příjmy za loňský rok dosáhly zhruba 67 000 Kč, může si na mě tedy uplatnit manžel slevu na dani? A kdybych si začala uplatňovat paušální výdaje (mám ŽL na služby v zemědělství a zahradnictví), mohl by si na mě uplatnit slevu na dani případně i za letošní rok, bude-li tato možnost a mně se příjmy nezvýší? Děkuji za odpověď.
Název: OSVČ a DPP
Přispěvatel: Zdena Únor 19, 2010
Pokud jste nepodepsala prohlášení k dani a příjem nebyl vyšší, než 5 tis. Kč měsíčně, pak byla odměna zdaněna srážkovou daní. Takto zdaněné příjmy už se do daňového přiznání neuvádějí, daň byla vypořádána.

Pokud byly vaše vlastní příjmy (počítají se hrubé příjmy včetně příjmů zdaněných srážkovou daní) za rok 2009 nižší, než 68 tis. Kč, tak si manžel bude moci uplatnit slevu na vyživovanou manželku.

Způsob, jakým uplatňujete výdaje, není rozhodující. Důležitá je jen výše vašeho vlastního příjmu.