Jak podnikat - diskuzní fórum

Témata => Daňová evidence, účetnictví => Téma založeno: mrcoch Duben 03, 2013

Název: Jak zapsat zbozi zakoupene od ne-firem do danove evidence?
Přispěvatel: mrcoch Duben 03, 2013
Dobry den,

prosim o radu, jak zapsat do danove evidence zbozi, ktere nakoupim od lidi, tedy ne-firem. Jedna se vetsinou o zbozi pouzite. Nedostanu zadny doklad, musim tedy nejaky vystavit sama a ten pak zavedu do DE?
Nektere zbozi budu platit prevodem, nektere hotove.
Jak je to s vecmi, ktere mam jiz nejakou dobu doma, ktere nebyly predem urceny pro prodej (jiz nevim kolik staly, neni zadny doklad). Jak zavest je do DE - při prodeji pouze jako prijem?
Nejsem platce DPH

Moc dekuji za rady
Název: Jak zapsat zbozi zakoupene od ne-firem do danove evidence?
Přispěvatel: marvell_cz Květen 05, 2013
tohle by me taky docela zajimalo
Název: Jak zapsat zbozi zakoupene od ne-firem do danove evidence?
Přispěvatel: Zdena Květen 05, 2013
Nakoupíte například na základě inzerátu, který si můžete stáhnout, nebo (při osobním kontaktu) může sepsat krátkou kupní smlouvu, případně na výdajový doklad zapsat kdy, od koho, co a za kolik jste koupila. Při platbě převodem je dokladem o úhradě výpis z běžného účtu.

Osobní věci buď prodejte mimo podnikání. Pokud by to bylo v rámci podnikání, tak budete mít pouze příjem. Nebo si věci koupíte třeba od sousedky a budete mít i výdaj.
Název: Jak zapsat zbozi zakoupene od ne-firem do danove evidence?
Přispěvatel: kanita Prosinec 11, 2014
Za ty cenné rady (včetně příkladu) ohledně daňových a nedaňových položek díky moc. Pochopil jsem správně, že bych vlastně ty nedaňové položky nemusel evidovat vůbec? A na tu poslední část jsem se zeptal asi dost nešťastně. Chtěl jsem jen vědět, čím vlastně dokládám příjmy k daňovému přiznání, když bych neměl žádné příjmové doklady nebo paragony (když je tedy nebudu vystavovat zákazníkům povinně). Nebo si mám příjmové doklady vypisovat sám na všechny částky co přijmu? Dodává se k daňovému přiznání i daňová evidence eventuelně co se vlastně všechno dokládá? Tady z toho vím jen, že doklady k výdajům, ale víc netuším, jistě by to zajímalo i ostatní začátečníky, jak vlastně takové daňové přiznání probíhá. Děkuji moc.
Název: Jak zapsat zbozi zakoupene od ne-firem do danove evidence?
Přispěvatel: Zdena Prosinec 11, 2014
Nedaňové položky nemusíte evidovat.

Příjmy nemusíte nijak dokládat. Jste povinen je evidovat, ale forma vedení evidence není předepsána. Stačí, když příjmy uvedete v daňové evidenci. Do DE ani nemusíte uvádět každý příjem zvlášť. Můžete si vést na nějaký seznam příjmů v hotovosti, třeba v excelu, které jednou za čas (týden, měsíc, čtvrtletí ...) zapíšete jedním řádkem do daňové evidence.

K daňovému přiznání se dokládá například potvrzení o výši příjmů ze zaměstnání (pokud jste zaměstnán), doklady o poskytnutých darech (pokud je uplatňujete jako nezdanitelnou část základu daně), potvrzení o zaplaceném životním pojištění nebo penzijním připojištění a další přílohy, které jsou vyjmenované na poslední straně daňového přiznání. Daňová evidence se nepřikládá, tu si schovejte pro případ kontroly.

Postup při vyplňování daňového přiznání najdete zde:
http://www.jakpodnikat.cz/dan-z-prijmu.php

Pokud nakupujete a prodáváte použité zboží, tak byste se měl/a/ zajímat o ustanovení § 31 živnostenského zákona, kopíruji:

§ 31 Povinnosti podnikatele
(4) Podnikatel je povinen, jde-li o nákup použitého zboží nebo zboží bez dokladu nabytí, kulturních památek nebo předmětů kulturní hodnoty, přijímání tohoto zboží do zástavy nebo zprostředkování jeho nákupu či přijetí do zástavy, před uzavřením smluvního vztahu identifikovat jeho účastníky podle zákona o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu a předmět smluvního vztahu, vést evidenci o těchto skutečnostech, a to včetně data uzavření tohoto smluvního vztahu. Tato evidence musí být přístupná v provozovně, v níž dochází k identifikaci a kde se toto zboží nachází.
(5) Identifikací předmětu smluvního vztahu se pro účely tohoto zákona rozumí zjištění názvu výrobku, jeho značky a výrobního čísla, jsou-li na výrobku uvedeny, jinak stručný popis výrobku, umožňující jeho dostatečnou identifikaci.
(6) Identifikační údaje je podnikatel povinen evidovat a uchovávat po dobu 5 let ode dne uzavření smlouvy.
(7) Jestliže se účastník smluvního vztahu odmítne podrobit identifikaci, nebo není-li možné identifikovat předmět smluvního vztahu, nesmí podnikatel zboží koupit, přijmout ho do zástavy nebo zprostředkovat jeho nákup.