Jak podnikat - diskuzní fórum

Témata => Sociální, zdravotní, nemocenské pojištění => Téma založeno: gany Září 29, 2011

Název: SP a ZP
Přispěvatel: gany Září 29, 2011
Dobrý den,
jsem studentem a zároveň zaměstnancem. Je nutnost ihned doložit na OSSZ a pojišťovnu doklad o tom, že jsem OSVČ? Sice mám živnost ale v tomto roce žádný zisk nebudu realizovat. Je nutné dělat přehled? Děkuji
Název: SP a ZP
Přispěvatel: Zdena Září 29, 2011
Pokud jste své zdravotní pojišťovně a na OSSZ oznámil zahájení samostatné výdělečné činnosti (třeba prostřednictvím jednotného registračního formuláře při vyřizování živnostenského oprávnění), pak budete muset podat přehledy o příjmech a výdajích i v případě, že nebudete realizovat žádný zisk. Potvrzení o studiu nebo o zaměstnání, které zakládá účast na nemocenském pojištění zaměstnanců, stačí dodat OSSZ současně s přehledem.
Název: SP a ZP
Přispěvatel: gany Září 30, 2011
Děkuji za odpověď.
To jestli zdrav. pojišťovna a OSSZ mají oznámeno, že jsem začal jako OSVČ můžu zjistit jen na těchto příslušných úřadech nebo i jinde?

Pokud jsem na úřadě nevyplňoval (nevím o tom) žádný jednotný formulář o oznámení záhájení pro tyto instituce(viz. výše), jsem povinen to i přesto nahlásit a dělat ten přehled (za podmínek v prvním dotazu)??
Název: SP a ZP
Přispěvatel: Zdena Září 30, 2011
Povinnost oznámit zahájení samostatné výdělečné činnosti na ZP a OSSZ máte až v okamžiku faktického zahájení činnosti, nemusíte oznamovat hned při vyřizování živnostenského oprávnění. Pokud jste neoznámil zahájení činnosti (zjistíte dotazem na příslušných úřadech), tak nemusíte podávat přehledy o příjmech a výdajích.
Název: SP a ZP
Přispěvatel: gany Říjen 01, 2011
Faktické zahájení činnosti se tedy nebere datem na živnostenském listě ale až tedy při prvním zprostředkovaném obchodu (tedy příjmu)? Dobře jsem to pochopil?
Název: SP a ZP
Přispěvatel: Zdena Říjen 03, 2011
Teoreticky zahajujete samostatnou výdělečnou činnost už dnem, kdy začnete vykonávat činnost s cílem mít příjmy, například uzavřete smlouvu o zprostředkování, vystavíte fakturu atd. Prakticky toto nikdo nekontroluje, alespoň jsem se s žádnou kontrolou ze strany ZP ani OSSZ zatím nesetkala. Zkrátka až oznámíte, tak oznámíte:-)
V případě vedlejší činnosti je vhodné mít v daném roce nahlášené podnikání na OSSZ pokud možno celý rok (OSSZ nezkoumá, zda činnost opravdu provozujete), je pak menší pravděpodobnost, že vznikne povinná účast na důchodovém pojištění OSVČ.
Podrobněji zde:
http://www.jakpodnikat.cz/socialni-pojisteni-duchodove-zabezpeceni.php
pročtete odkazy na vedlejší činnost s nízkými zisky a vedlejší činnost s vyššími zisky.
Název: SP a ZP
Přispěvatel: janulka Říjen 10, 2011
Dobrý den,
od 1.10. budu asi osoba s nezdanitelnými příjmy. Vím, že budu platit 1080kč na zdravotní pojištění, ale nevím kolik mám platit na sociální pojištění. Platba je sice dobrovolná, ale nevím přesně, nikde jsem to nanašla, co pro mně plyne z toho, když platit nebudu. Je mi 42 let. Děkuji za odpověď.
Název: SP a ZP
Přispěvatel: Zdena Říjen 10, 2011
Pokud nebudete mít žádné příjmy, tak nemusíte platit SP, ovšem nepojištěná doba se vám nezapočítá jako odpracovaná pro důchod. Podle současných předpisů budete potřebovat (odchod do starobního důchodu po roce 2018) alespoň 35 let pojištění. Nějaké roky už určitě máte odpracované, nějaké ještě stihnete odpracovat. Pojištění zvažte sama. Dobrovolné důchodové pojištění není zrovna laciné, zaplatila byste 1.732,- Kč měsíčně.
Pročtěte článek zde: http://www.finance.cz/zpravy/finance/300665-kdy-ma-vyznam-dobrovolne-duchodove-pojisteni-/
Název: SP a ZP
Přispěvatel: janulka Říjen 11, 2011
Děkuji za odpověď. Takže jestli to dobře chápu, mám odpracováno 25 let, pochopitelně i s pojištěním. Nárok na důchod mám po 35 letech pojištění. Když teď budu doma jako osoba bez zdanitelných příjmů, poté ještě nějaký rok odpracuji, ať už jako zaměstanec nebo OSVČ, nějaký rok platit tedy budu muset.neboť v těchto případech je placení pojištění povinné. Stačilo by mně platit třeba jen těch posledních 10let před důchodem. Takhle nějak to chápu. Šlo mi hlavně o to ,jestli když nebudu platit teď, neztrácím tím nárok na pozdější výplatu důchodu, nebo tak něco. Ještě jednou moc děkuji.
Název: SP a ZP
Přispěvatel: Zdena Říjen 11, 2011
Podle současných předpisů můžete mít nepojištěná období, pokud splníte celkový počet pojištěných let, tak máte nárok na důchod. (Pokud byste žádala o invalidní důchod, tak potřebná doba pojištění činí 10 roků a stačí ji získat v období posledních 20 let před vznikem invalidity). Ale do důchodu máte ještě hodně daleko, a kdo ví, jaké budou podmínky pro přiznání důchodu v době, kdy o něj budete žádat.