Jak podnikat - diskuzní fórum

Témata => Živnosti => Téma založeno: kartena Září 19, 2008

Název: Pozastavení živnosti
Přispěvatel: kartena Září 19, 2008
Chci se zeptat ,pokud budu mít sezóní činost a pozastavím živnost a nahlásím to na sociálním zabezpečení a zdravotním pojištění,nemusím tedy platit?
Název: Pozastavení živnosti
Přispěvatel: Zdena Září 20, 2008
Při přerušeném podnikání nemusíte platit sociální pojištění. Zdravotní pojištění pak platíte jako osoba bez zdanitelných příjmů, v současné době ve výši 1.080,- Kč měsíčně.
Název: Pozastavení živnosti
Přispěvatel: kartena Září 21, 2008
Děkuji za odpověď,pokud přeruším podníkání a jako osoba pobírající vdovský důchod bych ani neměl platit zdravotní pojištění.Když nebudu platit sociálku budou se mi tyto dny počítat do dnů na důchod?
Název: Pozastavení živnosti
Přispěvatel: Zdena Září 21, 2008
Pro účely zdravotního pojištění jste jako poživatel důchodu (je jedno, jakého) pojištěncem státu a při přerušení podnikání nebudete muset platit žádné pojistné, ani jako osoba bez zdanitelných příjmů, jak jsem psala výše. Promiňte, jestli jsem vás svedla na scestí, tato možnost mě při psaní odpovědi nenapadla, omlouvám se.
Pro účely sociálního pojištění se ale období pobírání vdoveckého důchodu nepočítá jako odpracovaná doba, pokud nebudete platit pojistné, tak se vám nic nezapočte do dnů na důchod.
Živnostníci se sezónní činností někdy využívají možnosti zařazení do evidence úřadu práce. Zdravotní pojištění za ně pak platí stát a nějakou dobu (tuším 36 měsíců za život) jsou také důchodově pojištěni.
Název: Pozastavení živnosti
Přispěvatel: kartena Září 21, 2008
Takže jestli tomu dobře polopaticky rozumím ,tak pokud přeruším živnost na dobu tří měsíců tak se mi nebudou tyto dny počítat do důchodu,ale nemusím platit zdravku ,ale pokud nepřeruším,musím platit sociálku aji zdravku i pokud pobírám vdovecký důchod.?
Název: Pozastavení živnosti
Přispěvatel: Zdena Září 21, 2008
Ano.
Název: Pozastavení živnosti
Přispěvatel: Jaroslav Listopad 05, 2008
Dobrý večer,
jsem nucen na tři měsíce /XII-II./ přerušit živnost. Prosím o informaci, kde toto nahlásit a jaké jsou moje povinnosti ohledně placení sociálního a zdravotního pojištění. Má tato absence nějaký vliv na výpočet odpracované doby pro důchod. Děkuji.
Název: Pozastavení živnosti
Přispěvatel: Zdena Listopad 06, 2008
Přerušení na dobu kratší 6 měsíců nemusíte hlásit na živnostenském úřadě, stačí oznámit přerušení činnosti na OSSZ a ZP. V době přerušení nebudete muset platit sociální pojištění, ale tato nepojištěná doba vám nebude započítána jako odpracovaná na důchod. Zdravotní pojištění je povinné, jako osoba bez zdanitelných příjmů budete platit pojistné ve výši 1.080,- Kč měsíčně,
Název: Pozastavení živnosti
Přispěvatel: Milan2 Listopad 19, 2008
Prosím o odpověď na následující dotaz:
Jsem OSVČ a pracuji ve stavebnictví. V době od prosince do března bych chtěl pozastavit živnost. Budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti i v případě, že po tuto dobu nechci najít od ÚP žádnou práci. Jinak vše budu mít řádně nahlášené. Děkuji.
Název: Pozastavení živnosti
Přispěvatel: Zdena Listopad 22, 2008
Na úřadu práce se registrujete jako uchazeč o zaměstnání. Pokud vám bude nabídnuto vhodné  zaměstnání a vy budete nabídky odmítat, pak vás může ÚP vyřadit z evidence.
Název: Pozastavení živnosti
Přispěvatel: Iveta Michalčíková Listopad 27, 2008
Prosím o radu. Mám přerušenou živnost do 21.7.2008 v ČR, teď pracuji v zahraničí a nezažádala jsem o znovu prodloužení pozastavení činnosti. Stejně přemýšlím, že činnost ukončím v ČR. Dnes je 27.11.2008, to jsou 4 měsíce od data posledního dne přerušení činnosti.V ČR nevydělávám, jak to bude s daní z příjmu? Slyšela jsem, že ať vydělám nebo ne, ze zákona z částky 100.000,- daň odvedu. Pokud jsem neprodloužila přerušení činnosti, považuje se , že opět podnikám v tom směru  co bylo přerušeno?
Poraďte mi prosím.
Děkuji
Název: Pozastavení živnosti
Přispěvatel: Český antiúředník Listopad 27, 2008
Mám dojem, že pokud nemáte od 22.7.2008 přerušenou živnost, budete muset uhradit SP a ZP alespoň v minimální výši, přestože jste neměla za uplynulé měsíce žádný příjem.

Naopak daň z příjmu platit nebude (= neměla jste žádný příjem).

Ale nahlédl jsem do živnostenského rejstříku a pokud je zápis váš tak \"Podnikatel ukončil činnost v režimu živnostenského zákona.\" (Datum zániku: 30.06.2008 a 12.11.2008) V tom případě už podnikatelka nejste.
Název: Pozastavení živnosti
Přispěvatel: Zdena Listopad 27, 2008
Pokud jste přerušení živnosti před dvěma lety nahlásila kromě živnostenského úřadu i své zdravotní pojišťovně a OSSZ (zřejmě ano, jinak by vás už uháněli o přehledy), tak vůči nim od té doby nemáte žádné povinnosti. Spíš mě napadá, jestli jste požádala zdravotní pojišťovnu o vynětí z českého systému veřejného zdravotního pojištění - žádá se při pobytu v zahraničí delším šesti měsíců. Daň z příjmů ze základu 100 tisíc z titulu podnikání zaručeně platit nebudete, žádný příjem ze samostatné výdělečné činnosti nemáte.

Antiúředník měl s tím živnostenským rejstříkem dobrý nápad. Najděte sama sebe v Registru živnostenského podnikání zde: http://www.statnisprava.cz/rstsp/redakce.nsf/i/rejstriky
a uvidíte, jestli vám živnost zanikla, nebo trvá dál. Pokud by byla i nadále aktivní, tak můžete zůstat v klidu, protože od 1.7.2008 můžete mít provozování živnosti přerušené na dobu neurčitou a nemusíte žádat o prodloužení.
Název: Pozastavení živnosti
Přispěvatel: Marťan Prosinec 03, 2008
Jsem OSVč - vedlejší činnost. K 31.12.2008 chci pozastavit činnost. Platím zálohy na sociální a zdravotní pojištění. Jak to mám udělat s placením záloh po 1.1.2009?
Název: Pozastavení živnosti
Přispěvatel: Zdena Prosinec 03, 2008
Písemně oznamte své zdravotní pojišťovně a OSSZ (formuláře oznámení najdete ma jejich webových stránkách, nebo přímo na příslušném pracovišti), že k 31.12.2008 přerušujete výkon samostatné výdělečné činnosti. Od ledna 2009 nebudete povinen platit zálohy.
Název: Pozastavení živnosti
Přispěvatel: kabat Leden 04, 2009
Jsem OSVĆ   s částečným duchodem. ze zdravotního důvodu a nedostaku  práce jsem se rozhodl přrušit živnost. co vše mám učinit? Budu dále platit socialku a ZP a bude se mi doba po odhlášení počitat do důchodu?
Název: Pozastavení živnosti
Přispěvatel: Zdena Leden 05, 2009
Pokud hodláte přerušit živnost na dobu delší 6 měsíců, oznamte přerušení na živnostenském úřadě, kde zároveň můžete oznámit přerušení i zdravotní pojišťovně a OSSZ - vše vyplníte na jednom místě na jednom Změnovém listu. V případě, že předpokládáte přerušení provozování živnosti na kratší dobu, nejste povinen oznamovat přerušení na ŽÚ, stačí oznámit své ZP a OSSZ. Formuláře oznámení si můžete stáhnout na stránkách zdravotní pojišťovny a České správy sociálního zabezpečení, případně osobně zajít na pobočky, kde budou mít k dispozici potřebné tiskopisy.  

V době přerušení živnosti nebudete muset platit zdravotní (plátcem ZP bude stát), ani sociální pojištění, tato doba se vám však nebude počítat do důchodu (doba, kdy pobíráte ČID, není započítána jako doba pojištění).
Název: Pozastavení živnosti
Přispěvatel: frso Leden 14, 2016
Dobrý den,

prosím o radu. Mám ŽL - hlavní činnost - na lektorské služby. Protože v létě je méně hodin, přemýšlím o pozastavení živnosti na dobu dvou měsíců (červenec, srpen). Hodiny bych učil na DPP nebo DPČ. Učinil bych tak prostřednictvím živnostenského úřadu změnovým listem. Jde mi o tyto věci:

1. kolik a co bych musel po tuto dobu platit
2. mám nárok na podporu od úřadu práce, kdybych se tam nahlásil - šlo by v tomto případě vůbec pracovat po tuto dobu na DPP nebo DPČ? (pokud ano, je lepší DPP nebo DPČ??)
3. jde znovuobnovení živnosti provést opět změnovým listem třeba v průběhu srpna

Moc děkuji za odpověď