Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Nedobytné pohledávky v DE  (Přečteno 2986 krát)

Pampeliška

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 75
Nedobytné pohledávky v DE
« kdy: Březen 12, 2012 »

Dobrý den,
prosím o radu...................máme v daňové evidenci asi 12 faktur (pohledávek) za období od r.2006 do r.2008. Faktury nebudou již nikdy proplaceny, firma již neexistuje. Jsou to nedobytné pohledávky? A jak se jich prosím zbavit v daň.evidenci. Právě při přechodu na výdaje paušálem bychom z nich museli v dodat.DP platit daň a přitom penízky už nikdy nepřijdou.
Předem moc moc děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Marie

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 916
Nedobytné pohledávky v DE
« Odpověď #1 kdy: Březen 12, 2012 »

Je to přesně tak, jak píšete. V DE se pohledávek nezbavíte.
Při přechodu na výdaje %, při přechodu na vedení účetnictví, pří ukončení činnosti - ve všech případech musíte provést úpravu základu daně a odvést dan.
IP zaznamenána

Pampeliška

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 75
Nedobytné pohledávky v DE
« Odpověď #2 kdy: Březen 12, 2012 »

Paní Marie,
velmi děkuji za bleskovou odpověď, i když mě nepotěšila. :-)
Částka mi tedy bude stále figurovat mezi pohledávkami a při jakékoli změně budu nucena zdanit.
Ještě jednou děkuji!
IP zaznamenána

Marie

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 916
Nedobytné pohledávky v DE
« Odpověď #3 kdy: Březen 12, 2012 »

Bohužel, pohledávky z let 2006-2008 jsou, nebou brzy budou promlčené, pokud jste nepodnikli žádné kroky k jejich vymožení.
(Já jsem v DE na pohledávku ve výši několika set korun vypsala pokladní doklad a zahrnula do pokladny. Zbavila jsem se pohledávky. Vím, že to není zcela OK, ale záleží na konkrétní OSVC. A Fú dostal svoje. :-)  )
IP zaznamenána

Pampeliška

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 75
Nedobytné pohledávky v DE
« Odpověď #4 kdy: Březen 12, 2012 »

U nás bohužel součet faktur činí asi 100 000,- :-(
Jak byste to tedy prosím řešila Vy? Nechala dál v evidenci pohledávek a nic nedělala nebo dala do příjmu a tím se sice pohledávky zbavila, ale zároveň zdanila. (což se nám samozřejmě nechce)
Je to nespravedlivé. Už tak jsme přišli o peníze za nákup zboží, který jsme firmě doručili. A teď ještě budu danit příjem, který nikdy neproběhl. Chjo.
IP zaznamenána

Marie

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 916
Nedobytné pohledávky v DE
« Odpověď #5 kdy: Březen 12, 2012 »

V takovém případě, pokud nechcete přecházet na paušál, bych to zatím nechala tak.
Budiž Vám jedinou útěchou, že peníze za nákup zboží jste si dali do nákladů :-).
Věřte mi, že moc dobře vím, jaké to je.
IP zaznamenána

Pampeliška

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 75
Nedobytné pohledávky v DE
« Odpověď #6 kdy: Březen 12, 2012 »

Původně jsme právě přejít chtěli, ale pak při propočtu dodaňování všech pohledávek (i těch nedobytných) se nám to nevyplatí.
Paní Marie, ještě jednou díky za odpovědi a za Váš čas. Jste zlatá :-)
IP zaznamenána
Stran: [1]