Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: OSVČ - nemocenská  (Přečteno 1313 krát)

Sten68

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
OSVČ - nemocenská
« kdy: Říjen 04, 2011 »

Dobrý den, jako osoba OSVČ (podnikám sama, kamenný obchod kde jsem sama) mám nárok na nemocenskou ? Mometálně jsem hospitalizovaná v nemocnici. Kromě soc.a zdrav.poj.si žádné jiné přip.neplatím. Děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
OSVČ - nemocenská
« Odpověď #1 kdy: Říjen 04, 2011 »

Pokud neplatíte dobrovolné nemocenské pojištění OSVČ (k nemocenskému pojištění se přihlašujete na své OSSZ), tak nemáte nárok na nemocenské dávky. Upozorňuji, že pokud budete dlouhodobě nemocná a nepřerušíte podnikání, tak budete muset i za dobu nemoci platit zdravotní a sociální pojištění alespoň z minimálního vyměřovacího základu bez ohledu na to, že jste z důvodu nemoci nemohla pracovat.
IP zaznamenána

Sten68

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
OSVČ - nemocenská
« Odpověď #2 kdy: Říjen 05, 2011 »

Mám tomu rozumět , tak , že pokud si neplatím dobrovolné pojištění ( jaké jsou podmínky ?) ,tak nemám nárok na nemocenskou ? Resp.pokud nepřeruším živnost , tak také ne ? Zdravotní pojištění , které si platím hradí tedy co ? Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
OSVČ - nemocenská
« Odpověď #3 kdy: Říjen 05, 2011 »

Pokud neplatíte nemocenské pojištění, pak nemáte nárok na nemocenskou ze zdrojů nemocenského pojištění OSVČ. Informace o nemocenském pojištění OSVČ najdete¨na stránkách ČSSZ: http://www.cssz.cz/cz/informace/zivotni-situace/osvc/nemocenske-pojisteni-OSVC.htm

K mému upozornění na platby ZP a SP v době nemoci ještě upřesňuji, že se týká pouze OSVČ hlavní. Pokud jste OSVČ vedlejší (jste poživatelkou důchodu, studentkou ...), tak si nemusíte dělat starosti.

Ze zdravotního pojištění se hradí náklady na zdravotní péči, například na pobyt v nemoci, operace, některá očkování, léky hrazené ze zdravotního pojištění atd.
IP zaznamenána
Stran: [1]