Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Svobodné povolání, OSVČ bez živnostenského oprávnění  (Přečteno 1991 krát)

hanule007

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Chtěla bych se přihlásit jako OSVČ bez živnostenského oprávnění. Vím, že to musím udělat na FU a někde jsem se dočetla, že se musím přihlásit i k SP a ZP. Je to tak? A pokud jsem student, nebude za mě SP i ZP platit stát? Dále bych údajně měla vést daňovou evidenci a náklady si mohu uplatňovat ve výši 40%, tak doufám, že toto je také spr a ávně. Také bych potřebovala vědět, zda musím mít speciální účet u banky, nebo mohu mít svůj soukromý účet a jenom tisknout výpisy a označit co spadá k tomuto svobodnému povolání. A poslední věc, kterou potřebuji vědět, pokud chodím na brigádu a mám dohodu o pracovní činnosti, ovlivní mi to nějak daňový základ, SP nebo ZP? To za mě odvádí ten zaměstnavatel, takže bych si toho neměla vůbec všímat ne? Zase nevím, jak pak s tím mým SP a ZP, když si růžové prohlášení mohu podat jen jednou. Děkuji za pomoc!
IP zaznamenána

James-008

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 13
Svobodné povolání, OSVČ bez živnostenského oprávnění
« Odpověď #1 kdy: Červenec 30, 2011 »

Zdravím Vás,

jako OSVČ můžete být bez živnosti, ale jsou to specifické obory. Zkuste mi popsat, v čem byste podnikala, třeba se bude jednat o nějaký obor volné živnosti. Určitě se přihlaste, ale mělo by to být vše již v jednotném formuláři na živnostenském úřadě. Živnost a podnikání si vyřizujte na živnostenském úřadě, nikoliv na finančním! Pokud jste studentkou, tak SP si platit nemusíte, ale ZP musíte platit v nejnižší výši, což není vysoká částka. Ano, je možné využít 40% paušální výdaj. Zařiďte si speciální účet od banky, a oddělujte osobní a podnikatelský účet, abyste mohla bez problému evidovat v daňové evidenci pohyby v bance. Ano, i brigáda ovlivní daňový základ, přiložte své doklady k daňovému přiznání. U SP a ZP to ovlivní pouze, jestliže Váš příjem bude vyšší než 5.000,- Kč.

S pozdravem,

Bc. Zbyněk Hyrák
E-mail: Zbynek.Hyrak@seznam.cz
IP zaznamenána

kacenka28

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Svobodné povolání, OSVČ bez živnostenského oprávnění
« Odpověď #2 kdy: Říjen 04, 2011 »

Dobry den, chci se zeptat...Chtela bych byt vedena OSVC - tedy proste byt sama sobe panem. Muzu mit jakoukoliv brigadu ci neco podobneho a do jake vyse (musi na to byt \"papir\"? Dale bych si chtela poridit pro zacatek eshop, ale nevim, jak to bude vynaset - musim mit ZL - ale jde i jako vedlejsi cinnost?? Tedy pokud vydelam malo, nemusim platit dane, SP a ZP? Moc se v tomto neorientuji. Jak je to se ZP a SP? ZP je jasne, ale je nutne platit pri OSVC i SP (vim, ze neplaceni zpusobi, ze to \"nepujde\" na duchod). Predem moc dekuji za objasneni. Hezky vecer.
IP zaznamenána
Stran: [1]