Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: povinnost při poskytování ubytování vůči FÚ  (Přečteno 1489 krát)

evanek29

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4

Dobrý den,
chtěla jsem poprosit o radu. Kamarádka si zřídila ŽL na ubytovací služby. Pro ubytování má 1 pokoj s jedním lůžkem.
Vyplývá jí nějaká povinnost vůči finančnímu úřadu? (mimo podání DAP)?
Je povina vést knihu hostů? Je na to nějaký formulář?

Děkuji Eva
IP zaznamenána

Marie

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 916
povinnost při poskytování ubytování vůči FÚ
« Odpověď #1 kdy: Únor 11, 2014 »

Dobrý den.
Kromě Knihy ubytovaných - občanů ČR, musí také evidovat Knihu ubytovaných - cizinců, obě knihy koupí v papírnictví. Cizince je povinna do 3 pracovních dní nahlásit na Cizineckou policii - originál tiskopisu z Knihy pro cizince, kopii archivuje 6 let. Dále je povinna odvádět Městskému (Obecnímu) úřadu poplatek z ubytovací kapacity, pokud obec má takovou vyhlášku.
Doporučuji důsledně označit provozovnu - kontroluje ŽÚ, pokud poskytuje snídaně, musí mít potravinářský průkaz, dále Hygienický řád, pokud nemá městský vodovod, musí mít periodické rozbory vody (bez ohledu na snídaně) - kontroluje Hygienická stanice.  
Nechci Vás zrazovat, jen se dělím o zkušenosti :-)

Ještě mi napadá, proč poskytuje pouze jedno lůžko? Možná ho chce poskytnout někomu dlouhodobě, tak potom je lepší sjednat třeba nějakou smlouvu o pronájmu. V takovém případě samozřejmě nemusí vést Knihu ubytovaných.
IP zaznamenána

evanek29

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
povinnost při poskytování ubytování vůči FÚ
« Odpověď #2 kdy: Únor 11, 2014 »

Paní Marie,
moc děkuji za vyčerpávající informace.
Spíš mi šlo o to je, jestli tyto evidence vyžaduje i FÚ, nebo jako doložení příjmů stačí příjmový pokladní doklad, nebo výpis z banky.

Hezký večer

Eva
IP zaznamenána

Marie

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 916
povinnost při poskytování ubytování vůči FÚ
« Odpověď #3 kdy: Únor 11, 2014 »

Fú kontroluje evidenci hostů v Knize ubytovaných s příjmovými pokladními doklady.
U nás pro hosty nepíšeme příjmové pokladní doklady, ale  vystavujeme zjednodušené DD - propisovací paragony, originál dostane host, kopie do pokladny.
IP zaznamenána

evanek29

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
povinnost při poskytování ubytování vůči FÚ
« Odpověď #4 kdy: Únor 12, 2014 »

Paní Marie,
moc Vám děkuji, o to mi šlo.

Přeji hezký den

Eva
IP zaznamenána
Stran: [1]