Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Nákup IM  (Přečteno 1478 krát)

Paplub

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 146
Nákup IM
« kdy: Únor 14, 2012 »

Dobrý večer paní Zdeno,
mám OSVČ,  který uplatňuje V již  třetím rokem %. Letos v lednu koupil IM v hodnotě cca 120000,--Kč, takže budu dělat na konci roku odpisy-vlastně, jestli to může být IM, když teď za rok 2011 uplatňuje V procenticky.
Přemýšlím o tom, zda můžu za rok 2012 opět dělat V procentem, pokud to bude pro OSVČ výhodnější, nebo budu muset již vést zpátky DE. Tu stejně vedu kvůli DPH, ale pro účely DPFO se k tomu nepřihlíží. Nebo jestli jen udělám odpis na kartě a můžu pokračovat až přejdeme zpět na DE. Mám v tom trošku chaos, tak prosím o radu..
Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Nákup IM
« Odpověď #1 kdy: Únor 14, 2012 »

Jako paušalista nemá obchodní majetek, nemá tedy IM kam zařadit. Nedělala bych žádnou kartu ani žádné odpisy. Zkrátka si koupil věc, kterou nevložil do OM.
IP zaznamenána

Paplub

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 146
Nákup IM
« Odpověď #2 kdy: Únor 15, 2012 »

Vzhledem k tomu, že stejně vedu DE a až skončí rok 2012, rozhodnu se, zda budeme uplatňovat  %, nebo se vrátíme k DE, mi to není jasné. Když to teď dám celé do nákladů, je to v pořádku?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Nákup IM
« Odpověď #3 kdy: Únor 15, 2012 »

Pokud vedete DE, tak nákup hmotného majetku evidujte jako výdaj bez vlivu a základ daně.
IP zaznamenána

Paplub

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 146
Nákup IM
« Odpověď #4 kdy: Únor 16, 2012 »

Trvalo mi, než jsem pochopila, ale je to vlastně pravda. Pokud se pak na konci roku rozhode pro skutečné V, dám to na kartu a  budu dělat odpisy.
Pokud se  rozhodne koupit auto - v hoovosti, buede postup předpokládám stejný.
Děkuji za Váš čas a všechny zodpovězené dotazy.
Přeji hezký den
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Nákup IM
« Odpověď #5 kdy: Únor 16, 2012 »

Ano, pokud se rozhodne pro skutečné výdaje, tak zavedete kartu HM a uplatníte odpisy.

U hmotného majetku je jedno, zda platí z účtu nebo v hotovosti (a je i celkem jedno, kdy zaplatí).
IP zaznamenána
Stran: [1]