Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Práce přesčas, příplatek v rámci mzdy  (Přečteno 1655 krát)

Marcela0203

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 21

Dobrý den,
prosím o radu. Jedná se mi o proplácení přesčasů. Do roku 2011 jsem to u zaměstnanců, kterým byla mimořádně nařízená práce přesčas dělala tak, že jsem jim v době kdy přesčas odpracovali proplatila hodinovou mzdou co měli odpracováno a následující měsíc si vybrali náhradní volno . Přesčasový příplatek se jim neproplácel. Přesčas a náhradní volno jsem si evidovala v tabulce. Pokud na konci vyrovnávacího období, tedy 52 týdnů si za přesčas náhradní volno nevybrali, za odpracovaný počet přesčasových hodin byl zaměstnancům proplácen příplatek ve výši 25% průměrné mzdy. Příplatek za přesčas se zaměstnancům proplácel tedy až na konci roku, na konci vyrovnávacího období. Je to správný postup?

Od letošního roku lze sjednat se zaměstnanci dodatek, že mzda je včetně práce přesčas do 150 hodin. Jestli to tedy chápu dobře, příplatek za práci přesčas je zaměstnancům proplácen až po odpracování 150 hodin. Stačí sepsat se zaměstnancem dohodu, že souhlasí že jeho mzda je v rámci přesčasových hodin, nebo to lze jen v rámci kolektivní smlouvy a malé firmy, které nemají odbory musí přesčasové příplatky poskytovat tak jako doposud? Děkuji za radu. M.
IP zaznamenána

ivzez

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 72
Práce přesčas, příplatek v rámci mzdy
« Odpověď #1 kdy: Červenec 06, 2012 »

Není to správný postup. To, co zmiňujete by přicházelo v úvahu jenom u pracovního konta.

(1)
Zaměstnanci náleží za práci přesčas dosažená mzda plus příplatek ve výši minimálně 25 % průměrného výdělku.
Poskytování náhradního volna místo příplatku je možné pouze se souhlasem zaměstnance.
Neumožní-li zaměstnavatel čerpat NV v následujích 3 měsících, je nutné vyplatit příplatek.

(2)
Vyrovnávacím obdobím je 26 týdnů, zmíněných 52 týdnů lze dohodnout pouze v kolektivní smlouvě.

(3)
Chcete-li se zaměstnanci sjednat mzdu s přihlédnutím k případné práci přesčas, je nutné adekvátně navýšit mzdu.
IP zaznamenána
Stran: [1]