Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Vyúčtování daně ze závislé činnosti  (Přečteno 1514 krát)

izi

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 6

Dobrý den, určitě se to tady už řešilo, ale přece jenom pořád se něco mění takže moc prosím:

Můj dotaz se týká vyúčtování daně ze závislé činnosti. Můj švar je zaměstnancem na HPP, děti nemá. Daňové přiznání si vypracuje sám. NEvím z jakého důvodu nechce aby mu jej dělala mzdová účetní v jejich firmě.

Má potvrzení o zaplaceném pojistném na soukr.životní pojištění ve výši 3019, kč

Dále mám potvrzení o poskytnýném úvěru or Raiffeisen stavební spořitelkny na - zaplacené úroky 22 700 lč
a také potvrzení o poskytnutém úvětu na byt.potřeby od Stavební spořitelny  - zaplacené úroky  12 700 kč.


Chci se ujistit:  slevu na životní pojištění si může uplatit (o částku 6000 kč se snižuje penzijní pojištění)
a ta sleva na úroky z úvěru si může také uplatnit oboje? Je to tak, že kdyby měl třeba 10 úvěrových smlu a tudíž 10 potvrzení o zaplacení úroků tak si může uplatnit jako slevu všech 10 potvrzení - pokud jejich součet nepřesáhne 300 000 kč?

A ještě jsem se chtěla zeptat. V některém z minulých dotazů této poradny, jsem četla, že když mám vedle HPP ještě vedlejší jako podnikání dle  §7 a nemám z té vedlejší činnosti příjmy vyšší než 6000 kč, tak nemusím dávat sama daň. přiznání.

Já jsem vždycky myslela, že  ikdyž jsem bez příjmů tak musím podat třeba i nulové přiznání a v jakési formě přílohy podat prohlášení, že jsem opravdu neměla žádné příjmy podléhající zdanění dle § 7 zák. A přehledy na OSSZ a VZP bych také asi měla podat ikdyž budou nulové, ne?

Díky za radu.  IZI
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Vyúčtování daně ze závislé činnosti
« Odpověď #1 kdy: Únor 06, 2012 »

Odčitatelnou položku na životní pojištění si může uplatnit celou. O 6 tis. Kč se snižuje jen penzijní PŘIpojištění (pak je ještě penzijní pojištění_novinka v ZDP, které se také odečítá celé).

Úroky z úvěru na bydlení, které splňují podmínky § 15 ZDP, může odečíst až do částky 300 tis. Kč, počet úvěrů není omezen.

Pokud máte vedle HPP příjmy z podnikání do 6.000,- Kč (pozor, počítá se příjem před odečtením výdajů), tak buď podejte nulové přiznání, nebo krátké oznámení, že vám nevznikla povinnost podat daňové přiznání (§ 38g ZDP) nebo že vám nevznikla daňová povinnost k dani, ke které jste registrována (§ 136/5 daňového řádu). Forma sdělení není předepsána. Přehledy se musejí podat i v případě, že jsou nulové.
IP zaznamenána

izi

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 6
Vyúčtování daně ze závislé činnosti
« Odpověď #2 kdy: Únor 07, 2012 »

Mnohokrát Vám děkuji, neustále se něco mění a je super když Vám někdo poradí a udělá tzv. pořádek ve znalostech. Díky moc Izi
IP zaznamenána

zeff

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Vyúčtování daně ze závislé činnosti
« Odpověď #3 kdy: Únor 12, 2012 »

Dobrý den,
Poprosil bych o radu ve věci týkající se vyúčtování záloh na daň z příjmu fyzických osob a podání daňového přiznání. V období 1.1. 2011 až dosud jsem zaměstnancem na HPP a pobírám pravidelný plat. Současně jsem v období 1.1. 2011 až 31.5.2011 obdržel v souvislosti s předchozím  výkonem funkce uvolněného člena zastupitelstva obce v pravidelných splátkách příslušné odstupné( funkční požitek), o čemž mám nyní vydáno potvrzemí od příslušné obce. Můj dotaz: mohu podepsat u současného zaměstnavatele prohlášení poplatníka a požádat tak o roční zúčtování záloh daně, nebo musím daňové přiznání podat v příslušné termínu sám? Děkuji za případnou odpověď. Josef L.
IP zaznamenána
Stran: [1]