Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Pojišťovací poradce - příjmy fyzické, nebo dle výpisu společnosti?  (Přečteno 1461 krát)

Manoka

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 65

Omlouvám se za možná přiblblý dotaz, ale nějak v tom plácám.
Pracuji jako pojišťovací poradce, vedu DE a za uzavřené smlouvy jsou mi vypláceny provize. Nyní jsem obdržela výpis příjmů od společnosti, ale fyzicky mi na účet nepřišly peníze všechny - část došla až v lednu. Musím se řídít tímto výpisem, nebo fyzicky přijatými příjmy?
A pak mi není jasné, když budu přecházet z výdajů paušálem na skutečné, co vlastně zpětně dodaňovat. DE je o přijatých penězích, ne? Takže pokud jsem dostala v roce 2010 místo 30ti tisíc jen 25 tis., tak přece daním jen těch 25? Stejně tak, pokud bych měla neuhrazenou fakturu vydanou, placenou až v dalším roce? Začínám v tom mít slušný chaos - moc Vám děkuji za trpělivou odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045

Pokud vedete daňovou evidenci, nebo uplatňujete výdaje procentem z příjmů, tak zdaňujete PŘÍJMY, tedy jenom peníze, které jste v průběhu roku skutečně obdržela.

Při změně způsobu uplatňování výdajů dodaňujete pohledávky, nikoliv příjmy. Příklad: v roce 2010 jste měla pohledávku 30 tisíc, dostala jste ale zaplaceno jen 25 tisíc. O roku 2011 jste změnila způsob uplatňování výdajů, proto upravíte základ daně roku 2010 (upravuje se rok, který předchází změně způsobu uplatňování výdajů, zjednodušeně: do nového způsobu uplatňování výdajů jdete s čistým stolem) a to tak, že zvýšíte daňový základ roku 2010 o výši pohledávky, tedy o 5 tisíc. Pokud odběratel doplatí 5 tisíc v roce 2011, tak tento příjem nijak neovlivní daň z příjmů, už bylo jednou zdaněno.
IP zaznamenána

Manoka

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 65

Děkuji za odpověď, už je mi to jasné. Ale mate mě, že DE je o skutečných příjmech a najednou mám dodaňovat něco, co přišlo v jiném roce. :-(
A dále jinde na diskuzi jsem se dočetla, že při přechodu z paušálu na skutečné výdaje se nic dodaňovat nemusí, ale naopak už ano. Je to tak? Je to hotový guláš - proč to dělat jednoduše, když to jde složitě, že. :-O
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045

Pokud vedete DE a máte na konci roku pohledávku, tak to znamená, že práce byla dokončena a v DE jste si už uplatnila všechny výdaje, které se k ní vztahují. Pokud dojde k úhradě v následujícím roce, kdy uplatňujete výdaje procentem, tak byste vlastně uplatnila výdaje dvakrát. Například truhlář, který vede DE, nakoupí materiál a vyrobí kuchyňskou linku, ve výdajích má 50.000,- Kč. Linku prodá až příští rok, kdy uplatní paušální výdaje, za 60.000,- Kč. Pokud by nedodanil, tak má jeden příjem 60.000,- a k němu dva výdaje: 50 tis. Kč z doby vedení DE + 48.000,- (80%) z roku, kdy uplatnil výdaje procentem z příjmů.

Podle ustanovení § 23/8 ZDP by se mělo dodaňovat i při přechodu z paušálu na skutečné výdaje. To zase mate mě. Nechápu, proč bych měla zdaňovat pohledávku, ke které jsem si nemohla uplatnit žádné výdaje.

Pozor na závazky, které vznikly v období, kdy jste uplatňovala paušální výdaje, ale platíte je až v období vedení DE. Podle § 25/1/zd) ZDP nejsou daňově uznatelnými výdaji.
IP zaznamenána

Manoka

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 65

Jéé, děkuji zapolopatickou a výstižnou odpověď. :-)

A ke zdanění pohledávek při přechodu z paušálu na skutečné výdaje - přece když obdržím pohledávku v prosinci a zaplatím ji v lednu, tak výdaj stejně uplatňuji až v dalším roce - loni, nebo předloni, jsem se ptala přímo na FU a paní říkala, že jde spíše o ty závazky.

A pak se vrátím k výpisu od společnosti, pro kterou sjednávám pojištění. Výpia jako takový pro mě není daňovým dokladem a ani nefunguje jako faktura vydaná, takže v tomhle případě bych měla řešit pouze fyzicky přijaté příjmy, tudíž by se mě dodaňování nemělo týkat - tak to aspoň chápu já - je to tak?

Ještě jednou moc děkuji!
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045

Pohledávku neplatíte, tu někdo platí vám:-)
Pokud jde o závazky, tak při přechodu z paušálu na skutečné výdaje je neuplatníte ani jako položku snižující (v dodatečném přiznání), ani při jejich úhradě.

Výpis sice nefunguje jako faktura vydaná, ale znáte výši pohledávek k 31.12. Je otázka, zda se tím někdo bude zabývat. Přiznala bych pouze fyzicky přijaté příjmy a pohledávky bych nedodaňovala.
IP zaznamenána
Stran: [1]