Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: podnikání manželů v důchodu  (Přečteno 1051 krát)

Dana Heřmanská

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
podnikání manželů v důchodu
« kdy: Únor 03, 2012 »

Dobrý den, jsem čtvrt roku ve starobním důchodu, manžel by chtěl jít od května do předčasného důchodu. Podniká v pohostinství a ubytovacích službách /6 lůžek, podáváme většinou snídaně a odpoledne nápoje a jednoduché večeře/. Jsme bokem centra, proto máme i malou návštěvnost. Můžeme oba společně (jako dříve) podnikat nadále, já jsem byla osoba spolupracující. (bez ŽL) Nebo musím mít i já ŽL, pak bychom si zisk dělili na půl.  Nebo mám podnikat já a manžel by byl osoba spolupracující? Pak bychom ale museli změnit IČO, čísla účtu, přepsat všechny smlouvy na mé jméno, nové razítko, vizitky, atd. On je majitelem domu i restaurace, která je jeho součástí, ubytování je ve společném jmění manželů. Nebo si podnikání máme rozdělit, já třeba ubytování a on restauraci? Může mi to třeba vše pronajat k podnikání a za jakých podmínek? Co by mělo být ve smlouvě o pronájmju? Jiné zaměstnance nemáme, za loňský rok jsme měli daňový základ hodně malý,  do 100,-tis. Kč. Děkujeme za odpoveď D. a M. Heřmanští
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
podnikání manželů v důchodu
« Odpověď #1 kdy: Únor 05, 2012 »

Manžel může i nadále podnikat jako dosud, ale nesmí mu vzniknout povinná účast na důchodovém pojištění OSVČ. Pokud by vznikla, tak by musel vrátit důchod. To platí do doby, než manžel začne pobírat normální starobní důchod.

 Rozhodná hranice povinné účasti na důchodovém pojištění OSVČ v roce 2012 činí 60.329,- Kč. Předpokládám, že na vás manžel rozděluje 50% příjmů a výdajů. V tom případě může mít daňový základ za rok 2012 před rozdělením maximálně 120.656,- Kč. Polovinu převede na vás a zbude mu 60.328,- Kč.
IP zaznamenána
Stran: [1]