Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Přechod na výdaje procentem a auto v obchodním majetku  (Přečteno 1591 krát)

mirsoft

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5

Dobrý den,

jsem podnikatel, fyzická osoba, vedu daňovou evidenci, jsem plátce DPH a od r. 2009 mám zakoupený automobil v obchodním majetku (v r.2009 jsem na tento automobil uplatnil odpočet DPH z kupní ceny). Automobil v majetku odepisuji zrychlenými odpisy 5 let. Vozidlo používám výhradně na podnikání, t.j. uplatňuji odpočet DPH u benzínů, oprav atd.

Od 1.1.2011 zvažuji přejít u dani z příjmu na výdaje procentem, ale nevím, jak se to přesně dotkne obchodního majetku, konkrétně tohoto automobilu. Podle tohoto zdroje ( http://www.i-poradce.cz/SubPages/OtvorDokument/Clanok.aspx?idclanok=92423&zor=1 ) \"Poplatník, který uplatňuje daňové výdaje procentem z dosažených příjmů (paušální výdaje) podle § 7 odst.  7 a odst. 8 ZDP, nemá majetek zahrnutý v obchodním majetku. Majetek lze do obchodního majetku zahrnout pouze při vedení daňové evidence anebo při vedení účetnictví. Datum přechodu z uplatňování výdajů v prokazatelné výši na uplatňování výdajů procentem z příjmů je u poplatníka, který dosud vedl daňovou evidenci, i datem vyřazení majetku z obchodního majetku.\".

K tomuto mám několik otázek/nejasností:

1) Rozumím tomu správně, že by k 1.1.2011 došlo povinně k vyřazení automobilu z OM (i když budu vést pro své účely i pro účely DPH daňovou evidenci nadále) ? To znamená, že v případe prodeje auta do 5 let od 1.1.2011 by byla prodejní cena základem daně podle  § 10, ne podle § 7 ? V případě pozdějšího opětovného přechodu na uplatňování výdajů v prokazatelné výši by se do OM opět vložil automobil v zůstatkové ceně k datu přechodu?

2) Znamenala by tato změna něco i z pohledu DPH? (především z pohledu DPH by důsledky vyřazení z OM byly značné - předpokládám doplacení DPH u auta z ceny obvyklé k 1.1.2011, nemožnost uplatňování odpočtu DPH u benzínů a oprav, atd. ?)

Děkuji moc za radu a hlavně za skvělé a hodně poučné stránky!
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Přechod na výdaje procentem a auto v obchodním majetku
« Odpověď #1 kdy: Únor 01, 2012 »

1) V případě prodeje do 5 let od vyřazení z OM by se jednalo o příjem podle § 10 ZDP. Po dobu vyřazení vedete odpisy auta evidenčně. Při opětovném přechodu k uplatňování prokázaných výdajů bych zařadila v zůstatkové ceně.
2) Z pohledu DPH žádná změna. Auto je i nadále součástí obchodního majetku ve smyslu ustanovení § 4/3/c) ZDPH:
 \"obchodním majetkem souhrn majetkových hodnot, který slouží nebo je určen osobě povinné k dani k uskutečňování ekonomických činností\"
Zákon o DPH už neukládá povinnost o majetku účtovat nebo jej evidovat.
IP zaznamenána
Stran: [1]