Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: soc. pojištění, zravotní poj. , daň  (Přečteno 1381 krát)

Danyp

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 61
soc. pojištění, zravotní poj. , daň
« kdy: Leden 02, 2012 »

Dobrý den,
mám dotaz kolik budu platit daň, soc. a zdrav. pojištění, když bych dal příklad mám příjem 20 000, mám 60% paušální výdaje
tj. 12 000 a kolik z toho bude daň , soc. a zdav. pojištění.  Jen abych věděl postup výpočtu

děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
soc. pojištění, zravotní poj. , daň
« Odpověď #1 kdy: Leden 02, 2012 »

Daň z příjmů: pokud nemáte jiné příjmy, tak nebudete platit nic. Sleva na poplatníka pokryje vypočtenou daň až do výše 23.640,- Kč.
ZP: je samostatná výdělečná činnost hlavním zdrojem příjmů?
SP: jste OSVČ hlavní nebo vedlejší?
IP zaznamenána

Danyp

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 61
soc. pojištění, zravotní poj. , daň
« Odpověď #2 kdy: Leden 03, 2012 »

jde mi o to jen teoreticky jak se částky vypočítávají, , když jsem OSVČ mám hlavní zaměstnání a přitom mám jako vedlejší příjem, kde si uplatnuji paušál 60. Je mi jasný, že se musí brát zřetel i na příjmy z hlavního zaměstnání a pak slevy na poplatníka. ....
našel jsem si postup  = 20 000 z toho 60% je 12 000 = 8000 rozdíl je daň
pak když si vezmu tak 8000 vydělím 2 a vypočtu si 4000 * 0,135 a vyjde mi zdrav. pojištění 540 Kč., 4000 *0,296 což nevim kde vzali a vyjde mi 1184 soc. pojištění, co se týká daně z příjmu tak bych z téhle částky zaplatil 1200 daň.
Je to jen teoreticky, kdybych si chtěl vypočíst kolik by to bylo z částky 20 000 - která je jako vedlejší příjem, uplatněný paušálem.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
soc. pojištění, zravotní poj. , daň
« Odpověď #3 kdy: Leden 03, 2012 »

Daň z příjmů: od příjmů 20.000,- Kč odečtete výdaje 12.000,- Kč, rozdíl 8.000,- Kč je základem daně, ze kterého vypočítáte daň 15%, tj. daň bude činit 1.200,- Kč (případně méně, pokud jste v zaměstnání nevyčerpal všechny slevy).

ZP: z poloviny rozdílu příjmů a výdajů (4.000,- Kč) vypočítáte pojistné, sazba pojistného je 13,5%. 4000 * 0,135 = 540,- Kč. (Používám rychlejší výpočet: 6,75% z rozdílu příjmů a výdajů).

SP: z poloviny daňového základu (daňový základ je většinou totožný s rozdílem příjmů a výdajů) vypočítáte pojistné, sazba pojistného činí 29.6%. Pokud jste v roce 2011 podnikal alespoň 2 měsíce, tak nemá smysl pokračovat ve výpočtu. Nevznikla povinná účast na důchodovém pojištění OSVČ vedlejší, nebudete tedy platit pojistné. Předpokládám, že nejste přihlášený k dobrovolnému nemocenskému pojištění.
IP zaznamenána
Stran: [1]