Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Soukromé auto do majetku firmy  (Přečteno 2400 krát)

r.capka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 8
Soukromé auto do majetku firmy
« kdy: Prosinec 23, 2011 »

Dobrý den,
v roce 2009 jsem si koupil nové auto jako soukromá osoba (zaměstnanec). Koupil jsem ho částečně na úvěr na 4 roky, který budu splácet až do září 2013. Ke konci loňského roku mi skončil pracovní poměr a od letošního roku jsem začal pracovat jako OSVČ. Vedu DE, nejsem plátce DPH, jsem registrován jako plátce silniční daně, auto používám i pro služební účely. Rád bych si auto nějakým způsobem převedl na svoji firmu, abych si ho mohl odepisovat. Prosím, poraďte, jak to lze udělat a zda to pro mne bude výhodnější, než nyní.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Soukromé auto do majetku firmy
« Odpověď #1 kdy: Prosinec 25, 2011 »

Pokud chcete zařadit auto do obchodního majetku a od jeho pořízení uplynula doba delší než 1 rok, tak je budete muset ocenit reprodukční pořizovací cenou. To znamená cenou, za jakou byste auto pořídil ke dni, kdy je zařazujete do OM. Vodítkem pro stanovení ceny mohou být například ceny nejbližších autobazarů.

Nevím, co pro vás bude finančně výhodnější, musíte si to propočítat. Auto je celkem nové, zřejmě ještě nepotřebuje opravy, takže bych je zatím nechala mimo obchodní majetek a uplatňovala základní sazbu náhrady 3,70 Kč/km a náhradu za spotřebované pohonné hmoty. Pokud zařadíte do obchodního majetku, tak můžete uplatňovat odpisy hmotného majetku (ovšem krácené v poměru, v jakém budete auto používat pro služební a soukromé účely) a prokázané výdaje na spotřebované pohonné hmoty (pokud neuplatníte paušální výdaj na dopravu) a další prokázané výdaje např, za opravy, pojištění, dálniční známku atd. opět krácené podle poměru využití auta pro služební a soukromé účely.
IP zaznamenána

r.capka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 8
Soukromé auto do majetku firmy
« Odpověď #2 kdy: Prosinec 26, 2011 »

O ty odpisy mi právě jde. V současné době splácím na auto úvěr jako soukromá osoba ve výši cca 14 tis. měsíčně. Kromě toho něco stojí i povinné roční prohlídky, dálniční známka atd. Na náhradách (amortizaci) uplatním jen cca 3-4 tis. měsíčně, což je velký nepoměr. Pokud bych mohl uplatňovat odpisy, domnívám se, že by to pro mě bylo výhodnější, ale nedokážu to posoudit z pozice \"účetní\" s ohledem na legislativu. Je to jen má logická úvaha.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Soukromé auto do majetku firmy
« Odpověď #3 kdy: Prosinec 26, 2011 »

Zadejte si reprodukční pořizovací cenu auta do kalkulačky, najdete například zde:
http://odpisy-majetku.mcsoftware.cz/index.php?kat=kalkulacka
do roku pořízení zadejte rok zařazení do obchodního majetku, zvolte odpisovou skupinu 2. Můžete zvolit rovnoměrné nebo zrychlené odpisy. Kalkulačka vypočítá roční odpisy, které pak zkraťte v poměru využití auta pro pracovní a soukromé účely. Pokud byste využíval kráceného paušálního výdaje na dopravu (4.000,- Kč měsíčně na PHM a parkovné, bez knihy jízd), tak uplatníte 80% ročního odpisu.
IP zaznamenána
Stran: [1]