Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Jak vyřešit soukromé jízdy v DP?  (Přečteno 1535 krát)

Forum

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 57
Jak vyřešit soukromé jízdy v DP?
« kdy: Prosinec 11, 2011 »

Dobrý den,

měl bych dotaz. Jsem od dubna plátce DPH, auto na IČ, veškeré náklady s provozem (nafta, servic, spotř. materiál k autu) uplatňuji pro DPH v plné výši. Zároveň auto používám i k soukr. jízdá, vedu knihi jízd a tyto jízdy jsou tam rozepsány. Jak naložit s odpočtem pro DPH a na jaký řádek uplatnit snížení odvodu kvli soukromým jízdám?
Můj druhý dotaz se týká skladu - posledního prosinmce udělám inventuru a zjištěný stav zaznamenám na papír. Mám nějakou další povinnost vzhledem k DP z DPH? Při přechodu na plátce jsem neuplatňoval stávající zásoby.

Mnohokrát Vám děkuji!
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Jak vyřešit soukromé jízdy v DP?
« Odpověď #1 kdy: Prosinec 11, 2011 »

Pokud uplatňujete nárok na odpočet v plné výši, tak na soukromou spotřebu PHM (servis atd.) vystavujte doklad o použití. Náležitosti dokladu najdete v § 29 zákona o DPH. Daň z tohoto dokladu zvýší daňovou povinnost na ř. 1 přiznání.

Stav skladu k poslednímu prosinci nijak neovlivní DPH. Předpokládám, že nebudete mít manko.
IP zaznamenána

Forum

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 57
Jak vyřešit soukromé jízdy v DP?
« Odpověď #2 kdy: Prosinec 12, 2011 »

Dobrý den,

stav skladu tedy slouží vysloveně pro evidenční účely, ano?

Co se týče dokladu o použití - chápu správně, že sečtu celkový objem nákladů na vozidlo, pak procentuálně zjistím poměr služebních a soukromých jízd a toto procento soukromých jízd poté budu mít jako příjem k dani (DPH+daň z přájmů)?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Jak vyřešit soukromé jízdy v DP?
« Odpověď #3 kdy: Prosinec 15, 2011 »

Ano, stav skladu slouží pro evidenční účely. Z pohledu daně z příjmů byste měl umět prokázat, že vynaložené výdaje sloužily k dosažení příjmů. Příklad: nakoupil jste zboží a už při jeho zaplacení jste si uplatnil daňový výdaj. Zboží jste během roku buď prodal (vykázal jste příjem z podnikání), nebo bylo k 31.12. na skladě (v obchodním majetku).

Doklad o použití:ano, celkový objem nákladů na vozidlo krátíte podle poměru pracovních a soukromých jízd. Z pohledu DPH: odečetl jste si DPH i z plnění, u kterých jste neměl nárok na odpočet, a musíte tedy DPH státu nějak vrátit. Měl byste provést v přiznání k DPH za každé zdaňovací období, pokud jste čtvrtletním plátcem, tak čtvrtletně.  Z pohledu daně z příjmů: v daňových výdajích jste uvedl i výdaje (za PHM, opravy), které jste využil pro soukromou spotřebu. Nyní musíte buď tyto výdaje snížit, nebo zvýšit příjmy, daňově to vyjde nastejno.
IP zaznamenána

Forum

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 57
Jak vyřešit soukromé jízdy v DP?
« Odpověď #4 kdy: Prosinec 17, 2011 »

Děkuji, je to naprosto jasné, hezký předvánoční čas.
IP zaznamenána
Stran: [1]