Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Daňová kontrola  (Přečteno 1501 krát)

olga1

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
Daňová kontrola
« kdy: Listopad 28, 2011 »

Dobrý den paní Zdeno,

ráda bych se s Vámi poradila o platnosti DŘ.. A to takto: V letošním roce mi je prováděna kontrola za DzP FO za rok 2009. Vykázala jsem ztrátu cca 800 tis. vzhledem k odpisu vozidla. Správce daně ale po zhruba půlroční kontrole trvá na tom, že mi část odpisu ve výši 450 tis. neuzná. Dle DŘ by tedy došlo ke snížení daňové ztráty, kdy se jedná o vyměření penále ve výši 1% z částky. Úřednice mi ale tvrdí, že v tomto případě se bude postupovat dle starého ZSDP a bude mi vyměřeno 5%.
Dlouho jsem hledala všude možně informace, ale jsem přesvědčená, že dle přechodných ustanovení DŘ - §264 by měla postupovat (a to jak v případě průběhu kontroly, tak i v doměření daně/snížení daňové ztráty) již dle něj.. Můžete mi tedy prosím pouze potvrdit či vyvrátit, zda mám pravdu? (Ona mi stále tvrdí, že jelikož se jedná o období s platností ZSDP musí dle něj postupovat v případě penále..) Už mě to stálo opravdu moc peněz i času a platit 5% ze 450 tis je docela dost..

Moc Vám děkuji! O.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Daňová kontrola
« Odpověď #1 kdy: Listopad 28, 2011 »

Dobrý večer, paní Olgo.
Domnívám se, že pracovnice FÚ má pravdu. Vycházím z ustanovení § 264/13 daňového řádu:

\"Uplynula-li lhůta pro podání řádného daňového tvrzení do dne nabytí účinnosti tohoto zákona, uplatní se penále podle dosavadních právních předpisů.\"

Daňové přiznání za rok 2009 jste podali v roce 2010, tedy v době, kdy ještě neplatil daňový řád, proto postupují podle ZSDP.
IP zaznamenána

olga1

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
Daňová kontrola
« Odpověď #2 kdy: Listopad 28, 2011 »

Mockrát Vám děkuji, odstavců v přechodných ustanovení je hodně a já jsem úplně nevělděa jaký je tohle případ.. Mohla bych se Vás tedy ještě v této věci optat, ale přepodkládám, že pokud budu chtít toto penále prominout, jako to bylo možné dříve, tak potom už ale budou postupovat dle DŘ (tzn. prominutí nepřichází v úvahu nebo by mohli prominout dle dosavadních předpisů??)
Víte, nechci Vás přehlcovat dotazy, ale jsem z toho opravdu zoufalá, jelikož mi neuznali odpis, na který dle mého názoru mám nárok.. (Nákup vozidla v roce 2009, zabavení policií jako kradené, odpis zůstatkové ceny vozidla, pachatel známý, vše v roce 2009) Já měla vozidlo částečně na úvěr, částečně placeno hotově, to je těch 450 tis. snížení ztráty. Vhledem k tomu, že \"jednatel\" firmy, která mi vozidlo prodala nyní prohlásil, že fakturu nevystavil úřednice mi tuto část nechce uznat (potom tedy nechápu z jakého statutu by uznala jistinu) Jednatel samozřejmě \"bílý kůň\". Vše černé na bílém od PČR, s tím, že je i uveden posudek od znalce, že vozidlo ohodnotil na 900tis. ne na oněch 800tis, co mě stálo. Dokonce mi i řekla, že kdyby byl \"pachatel neznámý\" odpis by uznala, ale vzhledem k tomu, že je \"pachatel známý\" neuzná protože můžu vymáhat náhradu škody..
Je to opravdu náročné, proto jsem myslela, že část odpisu nebudu nárokovat, abych už měla klid, s tak vysokou částkou za penále ale nevím. Myslíte, že odvolání má nějakou šanci, dostane se to vůbec na krajský FÚ? Pokud bych nechala na vyřízení daňovému poradci, myslíte, že má větší šanci na úspěch než já?
Moc Vám děkuji za vaše vyjádření a pro mě cennou poradu, jsem opravdu v koncích! Jinak Vám přeji pěkný večer! O.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Daňová kontrola
« Odpověď #3 kdy: Listopad 28, 2011 »

Od 1.1.2011 nemá smysl podávat žádost o prominutí příslušenství daně. Od tohoto data se postupuje podle DŘ, prominout může pouze ministr financí a jen v zákonem uvedených situacích.

 Daňový odpis zůstatkové ceny vozidla jste podle mého názoru uplatnila v rozporu se zákonem o daních z příjmů. Jako daňový výdaj lze podle ustanovení § 24 odst. 2 písm. l) ZDP uplatnit pouze škody způsobené podle potvrzení policie neznámým pachatelem. Pokud je pachatel znám, tak musíte vymáhat náhradu škody na něm, v tomto má pracovnice FÚ pravdu. Předpokládám, že jste neobdržela žádné pojistné plnění, pokud ano, tak by byla zůstatková cena uznaná, ale jen do výše přijaté náhrady.

Daňový poradce má při jednání s FÚ určitě větší šanci na úspěch, než běžný daňový poplatník. Ale nejsem si jistá, že pro Vás bude moci něco udělat.
IP zaznamenána

olga1

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
Daňová kontrola
« Odpověď #4 kdy: Listopad 29, 2011 »

Dobrý den,
děkuji za radu! Mějte se Olga
IP zaznamenána
Stran: [1]