Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Odpočet DPH: i přesto, že jsem nebyl při koupi ještě podnikatel?  (Přečteno 1213 krát)

patric_jane

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 11

Dobrý den, minulý rok jsem si nakoupil věci, které nyní využívám ke své podnikatelské činnosti. Avšak podnikatelem a zároveň plátcem DPH jsem se stal teprve letos. Je možné si z takových věcí odečíst DPH i přesto, že jsem je pořídil v době, kdy jsem ještě nebyl podnikatel?

Předem děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045

Pokud jste měl věci evidované v obchodním majetku ke dni registrace (nejlépe provést inventuru ke dni registrace), tak si můžete uplatnit nárok na odpočet. Předpokládám, že máte k dispozici daňové doklady vystavené plátci DPH a doklady nejsou staršího data než 12 měsíců před registrací.  Podmínky pro uplatnění nároku na odpočet při registraci najdete v ustanovení § 79 zákona o DPH.
IP zaznamenána

patric_jane

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 11

Bohužel, doklady jsou staršího data, než 12 měsíců od registrace.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045

V tom případě nemáte nárok na odpočet DPH.

Pokud poprvé zahajujete podnikatelskou činnost, tak si můžete nakoupené věci (koupené od 1.1.2010 do dne zahájení činnosti) uplatnit v rámci takzvaných zřizovacích výdajů. Více zde http://www.jakpodnikat.cz/zrizovaci-vydaje.php
Nebo si zadejte heslo zřizovací výdaje do vyhledávače vpravo nahoře, v diskusi už se o nich mnohokrát psalo.
IP zaznamenána

patric_jane

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 11

Děkuji moc.
IP zaznamenána
Stran: [1]