Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: OSVČ bez živnostenského oprávnění  (Přečteno 2476 krát)

MarieP

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
OSVČ bez živnostenského oprávnění
« kdy: Březen 15, 2011 »

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jakým způsobem \"zakládá\" své podnikání člověk, který bude podnikat podle autorského zákona. Živnostenský zákon říká, že spisovatelé, umělci atd. nejsou živnosti, nikde na internetu jsem však nenašla vysvětlení, kde vznik takového podnikání hlásit. Všude jsem narážela jen na konstatování, že jsou to OSVČ bez živnostenského oprávnění, ale nerozumím, jak s tímto začít a kterým dnem se pak takové podnikání považuje za započaté. Případně jestli byste mi mohli poradit zdroj, kde bych zjistila víc.
Děkuju za odpověď.
IP zaznamenána

Forum

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 57
OSVČ bez živnostenského oprávnění
« Odpověď #1 kdy: Březen 16, 2011 »

Já to měl podobné v roce 1996 - došel jsem jen na FÚ, kde jsem oznámil, že se chci registrovat a že budu vykonávat svobodné povolání. Živnostenský list mi nebyl vydán, DIČ ale přiděleno bylo. Nevím, zda se tato umělecká povolání nešoupla do volných živností...
IP zaznamenána

kacenka28

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
OSVČ bez živnostenského oprávnění
« Odpověď #2 kdy: Říjen 04, 2011 »

Dobry den, chci se zeptat - porad nerozumim jedne veci - kdyz me napr. bude zivit manzel, proste budu v domacnosti pujdu na ZP a budu si platit pouze ZP, je to tak? Pripadne i SP, pokud budu chtit aby se mi to nacitalo na duchod. Jak je to s DP? Predem velice dekuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
OSVČ bez živnostenského oprávnění
« Odpověď #3 kdy: Říjen 05, 2011 »

Pokud budete ženou v domácnosti, nebudete mít žádné příjmy, budete platit zdravotní pojištění jako osoba bez zdanitelných příjmů a dobrovolně se přihlásíte k důchodovému pojištění, tak nemusíte podávat daňové přiznání, ani přehledy pro ZP a OSSZ.
IP zaznamenána

Andrea26

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
OSVČ bez živnostenského oprávnění
« Odpověď #4 kdy: Říjen 17, 2011 »

Dobry den, jsem cerstve po studiich v oboru zpevu. Jelikoz si nektere mesice vydelam vice nez je povoleno na uradu prace, zalozila jsem si bez zivnosti OSVC. Co delat kdyz si nektere mesice vydelam mene a nebudu moci zaplatit socialni a zdravotni a dozvim se tak ke konci mesici? Jeste jsem se chtela zeptat, zda je nutna smlouva u teto cinnosti - zpev. Kazdy mesic dostavam danovy vypis, kdy a kde se zpivalo, coz podepisuji. Vse samozrejme budu priznavat, ale je nutna smlouva? Dekuji za odpoved
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
OSVČ bez živnostenského oprávnění
« Odpověď #5 kdy: Říjen 26, 2011 »

Pokud jste OSVČ hlavní, tak musíte odvádět pojistné z minimálního vyměřovacího základu i v případě, že byste nic nevydělala. Pokud budete včas vědět, že některý měsíc nebudete zpívat, tak oznamte přerušení činnosti. Na OSSZ stačí oznámit až do 8. dne následujícího měsíce, ale na ZP se musí oznamovat do 8  dnů od přerušení. Nemá smysl přerušovat a obnovovat činnost v během měsíce, neboť i za měsíc, ve kterém jste provozovala činnost třeba jen 1 den, stejně zaplatíte minimální pojistné. V měsících, kdy budete mít přerušeno, platíte jen zdravotní pojištění ve výši 1.080,- Kč měsíčně jako osoba bez zdanitelných příjmů.

Smlouvy lze uzavírat i ústně.
IP zaznamenána
Stran: [1]