Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: zaměstnání + OSVČ  (Přečteno 2017 krát)

Pehe

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 8
zaměstnání + OSVČ
« kdy: Duben 27, 2011 »

Dobrý den, nemohu se nikde dopátrat jak je to s posouzením vedlejší činnosti pro sociální pojištění při zaměstnání (příjem 86 400) prvních 5 měsíců v roce 2010 a zbylých 7 jako OSVČ (příjem 197 500). Při vyplňování přehledů uvádím OSVČ jako vedlejší činnost? Můžete mi prosím odpovědět jestli je to správně. Předem děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
zaměstnání + OSVČ
« Odpověď #1 kdy: Duben 27, 2011 »

Pokud jste prvních 5 měsíců podnikal a zároveň jste byl zaměstnán (výše příjmů ze zaměstnání není důležitá, stačí, že jste měl zaměstnání, které zakládalo povinnou účast na nemocenském pojištění zaměstnanců, typicky pracovní poměr), tak do přehledu o příjmech a výdajích uveďte 5 měsíců vedlejší činnosti a 7 měsíců hlavní činnosti.
IP zaznamenána

Pehe

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 8
zaměstnání + OSVČ
« Odpověď #2 kdy: Duben 28, 2011 »

Děkuji Zdeno za brzkou ranní odpověď, pokud jsem to dobře pochopil, OSVČ je pro mě činnost hlavní protože nenastal souběh zaměstnání + OSVČ, ale šlo to jedno za druhým. Hezký večer a s pozdravem. Petr Hebelka
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
zaměstnání + OSVČ
« Odpověď #3 kdy: Duben 28, 2011 »

Ano. V měsících, ve kterých jste podnikal a zároveň jste byl zaměstnancem, půjde o vedlejší činnost. Pozor, doba zaměstnání musí být v příslušném měsíci alespoň tak dlouhá, jako doba podnikání. Pokud byste například podnikal celý květen, ale zaměstnání jste ukončil 29.5., tak budete v květnu považován za OSVČ hlavní. V měsících, ve kterých jste podnikal a nebyl jste zaměstnán, půjde o hlavní činnost.
IP zaznamenána

Pehe

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 8
zaměstnání + OSVČ
« Odpověď #4 kdy: Duben 29, 2011 »

Výborně, ještě jednou děkuji, ono je to v celku logické. Měj te se!
IP zaznamenána

Nikitta78

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
zaměstnání + OSVČ
« Odpověď #5 kdy: Srpen 17, 2011 »

Dobrý den,
mám dotaz - jsem zaměstnána a chtěla bych ještě vedle podnikat. Je pro mě lepší OSVČ nebo pracovat v salonu dohodou (prodlužování řas). Děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
zaměstnání + OSVČ
« Odpověď #6 kdy: Srpen 22, 2011 »

Jednodušší je uzavřít dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti (pracovněprávní vztah), kdy veškeré výpočty a odvody zajistí zaměstnavatel. Pokud byste měla příjem z dohody zdaněn zálohovou daní, tak byste po skončení roku měla podat daňové přiznání.

Pokud budete pro salon pracovat jako OSVČ, tak budete muset podat daňové přiznání (předpokládám, že hrubý příjem přesáhne částku 6.000,- Kč za rok) a přehledy o příjmech a výdajích pro OSSZ a zdravotní pojišťovnu.
IP zaznamenána
Stran: [1]