Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Sazba DPH  (Přečteno 1130 krát)

CyberCZ

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 11
Sazba DPH
« kdy: Červenec 21, 2011 »

Dobrý den,

poprosil bych o radu ohledně výpočtu DPH, zkoušel sem prohledávat web, ale konkrétní téma jsem nenašel, tuším, že to určitě někde je, jen nevím kde hledat. Tedy zeptal bych se jaká je sazba DPH u zapůjčování DVD nosičů v kamenné videopůjčovně, náš výpujční systém na daňové doklady automaticky přiřazuje 20%, v nastavení systému jsem víceméně ani nenašel kolonku kde by se dala tato sazba měnit, čili nejspíš je to správně, ale ptám se pro jistotu. Druhý případ je trochu složitější, tedy z mého pohledu. Klienti videopůjčovny jsou povinni za registraci platit manipulační (správní)  poplatek, který v sobě zahrnuje služby spojené s vystavením klientské kartičky a její laminace do tvrdého obalu. V systému jsme  nastavily, aby daňový doklad na tento manipuláční (správní) poplatek byl v nulové sazbě DPH, ale kolega teď přišel s tím, že jsme povinni i tento poplatek účtovat s DPH, nicméně nikde jsem nenašel jestli to spadá do klasické 20% sazby nebo jestli se na to uplatnuje snížená 10% DPH, navíc asi ani správně netuším co že to vlastně ten doklad za registraci do videopůjčovny je, tedy jestli to je bráno jako nějaká poskytovaná služba nebo prodej něčeho.

Předem moc děkuji za pomoc, hlavně se ptám, jelikož se bojím, aby v důsledku naší nevědomosti nebo chyby nenastal v budoucnu nějakáý problém se zákonem a neměly jsme na krku nějaké úřady a soudy. Sice již podnikám pár let, ale dosud jsem byl neplátce dph, ted musím být plátcem DPH ze zákona (sdružení fyzických osob, kdy kolega už plátcem DPH je) a vůbec si s tím DPH nevím rady. Ještě jednou děkuji za rady, Vaši ochotu a vstřícnost. S pozdravem Míra
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Sazba DPH
« Odpověď #1 kdy: Červenec 25, 2011 »

Půjčování DVD nosičů není ze zákona osvobozeno od daně, ani není uvedeno v příloze č. 2 k zákonu o DPH (Seznam služeb podléhajících snížené sazbě), podléhá tedy základní sazbě daně.

Totéž platí o manipulačním poplatku. Měl by být zatížen základní sazbou a je jedno, jestli jej budete považovat za službu (zhotovení kartičky), nebo za prodej něčeho (kartičky).
IP zaznamenána
Stran: [1]