Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Je povinná kniha jízd?  (Přečteno 2650 krát)

Dunasoft

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 6
Je povinná kniha jízd?
« kdy: Březen 20, 2011 »

Dobrý den,
mám jako osvč dodávku, kterou využívám částečně pro autodopravu a částečně pro zásobování vlastní prodejny. Jsem plátcem dph, vedu účetnictví, účtuji náklady za pohonné hmoty atd. Musím vést knihu jízd či nikoliv? Za odpověď předem mnohokráte děkuji. Duňa
IP zaznamenána

Marie

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 916
Je povinná kniha jízd?
« Odpověď #1 kdy: Březen 22, 2011 »

Dobrý den. pokud účtujete spotřebu PHM do daňových výdajů a uplatńujete odpočet DPH, jste povinen prokázat souvislost těchto výdajů s Vaší podnikatelskou činností, nejlépe vést knihu jízd,  Jak jinak prokážete, že jste výdaje za PHM použil na ..... dosažení, zajištění a udržení příjmů.......? :-) (Nevím ale, o jakou \"dodávku\" se ve Vašem dotazu jedná. Např. jestli používáte  tzv. poťovky, tedy \"Záznam o provozu vozidla\", tak tento potom Knihu jízd nahrazuje.
IP zaznamenána

Dunasoft

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 6
Je povinná kniha jízd?
« Odpověď #2 kdy: Červen 23, 2011 »

Dobrý den,
slyšel jsem, že se může dát do nákladů paušál za pohonné hmoty a pouze získat dph ze zakoupených pohonných hmot, je to pravda? A jak se to tedy potom účtuje? Za odpovědi předem děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Je povinná kniha jízd?
« Odpověď #3 kdy: Červen 25, 2011 »

Ano, pro účely daně z příjmů je možné využít paušální výdaj na dopravu podle ustanovení § 24 odst. 2 písm zt) zákona o daních z příjmů. O paušálním výdaji se neúčtuje, uplatníte jej až v daňovém přiznání na řádku 106. Zaúčtované doklady o nákupu PHM (a případně parkovné) vyloučíte na řádku 105.

Jestliže budete uplatňovat nárok na odpočet DPH, tak musíte být schopen obhájit, že jste přijaté plnění (DPH z PHM) využil k uskutečňování svých ekonomických činností. Důkazní břemeno je na vás.
IP zaznamenána
Stran: [1]