Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Vyřazení auta pořízeného na leasing z OM a zrušení registrace  (Přečteno 1943 krát)

Masef

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 6

Dobrý den paní Zdeno,

potřebovala bych poradit, jak postupovat. Náklaďní automobil byl pořízen na leasing od 10. 5. 2006, letos v dubnu 2011 byl leasing ukončen a auto jsem převedla do OM. Ze splátek bylo uplatňováno DPH. Majitel mi nyní sdělil, že se od 1. 5. 2011 se odhlásil od DPH a zrušil registraci k silniční dani a auto chce vyřadit z obchodního majetku. Musí se nějak dodaňovat DPH při vyřazení z OM? Majitel mi tvrdí, že ne, že mu to sdělila známá z FÚ. Mě se to ale pořád nějak nezdá. Dle mého by měl dodanit z ceny obvyklé, ale nejsem si vůbec jistá.

Předem moc děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045

Dobrý večer. Ať auto vyřadí z OM až po zrušení registrace. Pokud by je vyřazoval do osobního užívání ještě jako plátce, tak by musel odvést DPH z ceny obvyklé (§ 13/4/a) ZDPH _ použití hmotného majetku pro účely nesouvisející s uskutečňováním ekonomických činností).
IP zaznamenána

Masef

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 6

Děkuji za odpoveď paní Zdeno,

chápu tedy správně, že při pořízení auta na leasing se nemusí DPH při ukončení registrace k DPH dle  §74 ods.6 vracet, nemusí se dodržet testovací doba 5ti let? Když nad tím vlasně uvažuji, při placení leasingu není živnostník ještě majitel, tím je leasingovka, majitelem se stává až ukončením leasingu, kdy mu přišla konečná faktura na 1000,- Kč + DPH, takže leasing neberu jako pořízení majetku ? Neměl by tedy vrátit DPH alespoň z konečné faktury na 1000,- Kč + DPH, díky které zařadí OA do obchodního majetku.

A ještě se zeptám, pokud tedy auto pořízené na leasing vyřadím z OM,  nebude mít vyřazení vliv na daň z příjmu? Stačí, aby bylo auto vloženo do obchodního majetku třeba jen na jeden den a hned dalším den vyřazeno a byla tím přesto splněna podmínka pro uplatňování   leasingových splátek do nákladů? Nutnost zdanit příjmy z prodeje soukromého majetku /původně zařazeného  v OM/ 5 let, je mi jasná.

Předem moc díky za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045

Pořizovací cena bude do 40 tis. Kč, takže zařadíte do drobného (ostatního) majetku. Snížení odpočtu daně podle § 74/6 zákona o DPH (pozor, platil jen do 31.3.2011) se provádělo jen u dlouhodobého (hmotného) majetku, drobný majetek se (při vedení DE) nedodaňoval. Jak čtu ustanovení § 79 ZDPH (nárok na odpočet daně při registraci a zrušení registrace), tak tam také nevidím povinnost dodaňovat drobný majetek, který není zásobou. Když ale vrátí DPH z končené faktury, tak nic nezkazí.

Auto stačí zařadit do OM na 1 den, podmínka daňové uznatelnosti nájemného bude splněna. Zákon o daních z příjmů ukládá povinnost po ukončení pronájmu zahrnout odkoupený majetek do OM, neurčuje žádnou dobu, po kterou by majetek musel být zařazen v OM. Vyřazení bude mít vliv na daň z příjmů pouze v tom směru, že bude muset auto sledovat ještě 5 let od vyřazení z OM a příjem z případného prodeje přiznat ke zdanění.
IP zaznamenána
Stran: [1]