Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: DPH při souběhu dvou samostatně výdělečných činností  (Přečteno 1609 krát)

Milan

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 10

Dobrý den,

rád bych se ujistil v jedné základní záležitosti v souladu s povinostmi k regisraci DPH. Jsem provozovatel zdravotnického zařízení, což není živnostenské podnikání a zároveň se pro něj nevztahuje zákon o DPH, což znamená, že se nemohu stát plácem daně a nemůžu si odečíst DPH na vstupu. (čímž se mi vše šeredně prodražuje, od nákupu vozu, spotřeby energií, apod. proto máme zdravotnictví tak drahé...)
Nicméně mám na stejné IČ ještě další činnost, která je už ovšem živnostenská a zákon o DPH pro ni platí. OK, hlídám si obrat 1mil za 12 kal. měs., ale co když na toto IČ nakoupím materiál, či službu v zahraničí, např Irsko, např Google Adword, SW od Microsoftu a mám tento náklad veden pro činnost primární, tedy hlavní, tedy ono zdravotnictví? Nemohu být vystaven problémům s fin úřadem, jaktože jsem se nepřihlásil už v roce 2010 k DPH, když jsem nakupoval službu z EU? Budu se bránit oním zdravotnictvím, ale nemohou mi oponovat právě tou druhou činností?

Snad jsem to neřekl moc komplikovaně. Děkuji předem.
IP zaznamenána

Milan

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 10
DPH při souběhu dvou samostatně výdělečných činností
« Odpověď #1 kdy: Duben 19, 2011 »

Nikdo nic?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
DPH při souběhu dvou samostatně výdělečných činností
« Odpověď #2 kdy: Duben 19, 2011 »

Zákon o DPH se vztahuje i na provozovatele zdravotnických zařízení. Zdravotnické služby jsou podle § 58 zákona o DPH osvobozeny od daně (bez nároku na odpočet).
Pokud nakoupíte od unijních plátců materiál, který není předmětem spotřební daně (je jedno zda to bude na IČ nebo na IČZ, stále jste jedna a tatáž osoba povinná k dani) a hodnota takto nakoupeného zboží bez unijní DPH nepřekročí částku 260.000,- Kč za kalendářní rok, tak se nemusíte stát plátcem. Ovšem pokud přijmete službu, která není osvobozená od daně bez nároku na odpočet, od unijního plátce DPH nebo od podnikatelského subjektu ze 3. země, tak se stáváte plátcem DPH dnem přijetí služby. Hodnota služby nehraje roli. Pokud Vám Google fakturoval služby Adwords bez irské daně s tím, že jste povinen je zdanit v tuzemsku, tak český FÚ může zjistit přijetí služby ze souhrnného hlášení. Kdyby Vás FÚ vyzval k registraci, tak nemá smysl bránit se zdravotnictvím, budou oponovat tou druhou činností. Ale možná jste si služby objednal jako osoba nepovinná k dani (Google fakturoval s irskou daní, MS nevím) a místo plnění zůstalo v Irsku a tím pádem byste se nemusel registrovat k DPH. Nakoupenou službu bych v tom případě neuplatňovala ve výdajích na podnikání.
IP zaznamenána

Milan

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 10
DPH při souběhu dvou samostatně výdělečných činností
« Odpověď #3 kdy: Duben 20, 2011 »

Dobrý den, děkuji za vynikající odpověď. MS faktura byla s dani, nastesti, jeste me k vuli tomu kontaktovali a podivovali se, ze nemem EU DPH, tak mi dopocitali na fakturu VAT. Ale abych se nemusel i přes tuto výhodu stát plátcem DPH, tak jak uz jste napsala, neměl bych si ten doklad dát do nákladů, že?
1) No, popravde, kdyz to DPH oni resi u sebe v Irsku, MS asi nebude nic hlasit, to bych risknul. Nebo ne? :o)

S temi Adwords to uz bude trochu slozitejsi, mam ucet veden jako firemni, ale nemam tam IC ani DPH EU. 15.6.2010 jsem soukromou kreditkou zaplatil 1000,- kredit bez VAT ale na fakture z online systemu to napsano neni, je tam jen castka 1000 CZK, jejich adresa a Číslo DPH: IE 6388047V. Zakoupenou službu jsem do výdajů nedal.
Z tisicikorunoveho kreditu jsem utratil pouze 150,- pozadam je o zmenu uctu na osobni, ze doslo k omylu, pripadne o zruseni a vraceni kreditu. Otazka zni, jake by bylo DPH, pokud jen 30,- ze 150,- utracenych, tak
2)  jaka je sance, ze by se to dalo resit jinou cestou, nez registraci k DPH? Da se DPH do nejake vyse prominout, ci zaplatit na pokladne? (VZP do 20,- Kc dluhu nic neresi, mozna je to i vic, ale nedoplatek v teto vysi po mne ani nechteli)
3) proc bych nemel sanci branit se zdravotnictvim? mnoho lekaru nakupuje sluzby od Googlu apod a registraci k DPH vubec neresi, to vim. Navic nemohou mit jen cinnost podnikani jako zdravotnictvi, protoze oni napr. poskytuji i najem ve svych nemovitostech, prodavaji dentalni prostredky coz je obchodni cinnost a jsou tudis ve stejne situaci.

Predem mnohokrate diky, MT
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
DPH při souběhu dvou samostatně výdělečných činností
« Odpověď #4 kdy: Duben 20, 2011 »

1) Jestli už je faktura v nákladech a nejde odúčtovat, tak bych se kvůli tomu určitě nevěšela:-)
Pokud to u AdWords funguje stejně, jako u nás, tak zdanitelné plnění nastalo přijetím úplaty 1.000,- Kč, DPH by činila 200,- Kč

2) Šance zaplatit DPH jen z přijaté služby bez povinné registrace, bohužel, není. Ale myslím, že se tím nemusíte příliš trápit. Pokud změníte účet na osobní a zůstane jen u té jedné platby, tak je opravdu minimální riziko, že by Vás FÚ odhalil. Určitě jsou tisíce OSVČ, které opakovaně buď přijímají (AdWords), nebo poskytují (AdSense) službu a měli se stát plátci DPH, jenom o tom neví. Finanční úřady mají i jinou práci, než studovat souhrnná hlášení a lovit nové plátce DPH

3) Zákon o DPH v § 94/8 praví:  \"Osoba povinná k dani, které je poskytnuta služba s místem plnění v tuzemsku podle § 9 odst. 1, s výjimkou služeb osvobozených od daně bez nároku na odpočet daně, osobou povinnou k dani neusazenou v tuzemsku podle § 108 odst. 2, se stává plátcem dnem poskytnutí této služby. Plátce je povinen přiznat a zaplatit daň již ze služby poskytnuté tento den.\"

Jako provozovatel zdravotnického zařízení jste osobou povinnou k dani. Pokud byste poskytoval pouze zdravotnické služby, tak se nemusíte (a dokonce ani nemůžete _§ 95/10 ZDPH) registrovat k DPH. Pokud kromě zdravotnických služeb poskytujete i jiné služby s místem plnění v tuzemsku, případně prodáváte zboží, například dentální prostředky, tak se stanete plátcem až v okamžiku, kdy obrat z těchto dalších činností za 12 po sobě jdoucích měsíců překročí 1 mil. Kč (zdravotní výkony do obratu nepočítáte). Pokud ale přijmete službu s místem plnění v tuzemsku (například si objednáte AdWords na firemní účet), tak se dle zákona o DPH stáváte plátcem hned v okamžiku přijetí služby. Při posuzování nutnosti registrace k dani rozhodují slůvka osoba povinná k dani. Vy takovou osobou jste, zákon o DPH zdravotníky z této skupiny osob nijak nevyjímá.

Píšete, že kolegové nakupují služby od Googlu a registraci neřeší. Jestliže je FÚ dosud nevyzval k registraci tak je to signál, že to zcela zjevně neřeší ani FÚ:-) Ale měl byste vědět, že zákonná povinnost registrace existuje a měl byste se podle toho zařídit. Tím nemyslím vyrazit k registraci, ale raději tyto služby přijímat jako osoba nepovinná k dani, tedy soukromě, mimo své ekonomické aktivity.
IP zaznamenána
Stran: [1]