Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Jak naložit s autem  (Přečteno 1373 krát)

Forum

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 57
Jak naložit s autem
« kdy: Březen 24, 2011 »

Dobrý den paní Zdeno,

od dubna se stanu plátcem DPH. Mám auto na IČ na úvěr - při koupi nebyl (ani nemohl být) uplatněn odpočet DPH. Nyní používám paušál 4.000 (auto využívám i k soukormým jízdám). Mé dotazy:
1 - musím opět vést knihu jízd od 1.4.2011?
2 - jak se mám vyrovnat s DPH za prpovoz auta (servis, PHM)? Mám každý měsíc propočítat poměr služebních a soukromých jízd a podle toho procentuálně odvést DPH?
3 - nebo si místo bodu 2 mohu fixně určit poměr (např. 40/60) a tím propočítávat? Nebo je snad jiná metodika, jak zohlednit soukromé a služební jízdy?
4 - tento rok je poslední, kdy odepisuji poslední část - nedotýká se to nijak DPH, když jsem vše pořizoval před registrací k DPH?
5 - když budu vozidlo prodávat, musím jej prodat s DPH a poté DPH odvést? (vozidlo jsem zakoupil úvěrem bez odpočtu DPH - podlé mého bych pan ani DPH neměl státu z prodeje odvést)

Děkuji Vám za ochotu a přeji hezký den
IP zaznamenána

Forum

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 57
Jak naložit s autem
« Odpověď #1 kdy: Březen 25, 2011 »

Mohu poprosit, zda byste věděla alespoň na něco odpověď?
Moc děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Jak naložit s autem
« Odpověď #2 kdy: Březen 25, 2011 »

1. Pokud si chcete uplatňovat DPH z pohonných hmot, z oprav a z jiných výdajů spojených s provozem auta, tak veďte knihu jízd. Potřebujete nějak obhájit, že jste přijatá plnění použil k uskutečnění svých ekonomických činností.
2. Budete čtvrtletním plátcem, takže stačí propočítat za čtvrtletí.
3. Pro stanovení fixního poměru nenajdete v zákoně o DPH žádnou oporu.
4. Odpisy hmotného majetku se týkají pouze daně z příjmů, nemají nic společného s DPH.
5. Pokud jde o osobní auto, které jste pořídil před 1.4.2009, tak budete prodávat bez DPH. Pokud jde o vozidlo jiné kategorie, např. N 1, tak je před prodejem vyřaďte z obchodního majetku. Vyřazení bude bez odvodu DPH (neuplatnil jste si daň na vstupu) a následný prodej už uskutečníte jako prodej osobního majetku, nesouvisející s ekonomickou činností.
IP zaznamenána

Forum

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 57
Jak naložit s autem
« Odpověď #3 kdy: Březen 26, 2011 »

Děkuji moc za vyčerpávající odpovědi! Skvělé fórum i stránky!
IP zaznamenána

elka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 10
Jak naložit s autem
« Odpověď #4 kdy: Duben 14, 2011 »

Dobrý den,
prosím o radu. Jsem OSVČ a plátce DPH. Zakoupila jsem osobní automobil, který budu používat jak pro živnost, tak i pro soukromé účely.
Nyní budu podávat danové přiznání DPH a mám problém - jakou výši DPH mohu dát do odpočtu. Předpokládala jsem a stanovila jsem si, že toto vozidlo budu používat z 80% pro živnost a 20  % pro osobní spotřebu. Podobně je to i s náklady, které případně s vozidlem budu mít.
Z hlediska DPFO chci uplatnit paušál na jízdy ve výši 4000 Kč/měs.  Musím si vést knih jízd ?
Přeji pěkný den a děkuji za odpověd. Srdečně zdravím.
IP zaznamenána
Stran: [1]