Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: začínající řemeslník-nutná provozovna?  (Přečteno 2683 krát)

Danden

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 25

Začal jsem podnikat v zámečnictví při zaměstnání. Nemám hlášenou provozovnu, práce provádím částečně u zákazníka, částečně doma(vlastní dům), kde mám malou dílnu. Je nutné provovnu hlásit?
Postavil jsem si ještě přístřešek za cca 15000Kč, jsou tyto výdaje daňově uznatelné? ŽL mám od 3/11, fa je z 10/2010. Jednalo by se o zřizovací výdaje? Stejně tak nářadí pořízené milý rok? Jak mohu toto nejednodušeji vyřešit i co se týká energie?  

Ještě nevím, jak s PC, toner,papíry atd. Musím dát PC do majetku, abych toto mohl uplatňovat? Administrativní práce dělám doma na soukromém PC.  A internet? Přešel jsem od 7.4.11 k jiné společnosti, mám fakturu a měsíčně budou platby. Dá se to dát celé nebo nějak procentem?

Nemám v tom, jak začít  přesně jasno, proto moc děkuji za každou radu.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
začínající řemeslník-nutná provozovna?
« Odpověď #1 kdy: Duben 10, 2011 »

Zámečnictví je řemeslná živnost, u které můžete uplatnit výdaje ve výši 80% příjmů. Myslím, že je to dostatečně vysoké procento, které bohatě pokryje skutečné náklady, a nebudete muset řešit žádné složitosti. Pouze si sečtete příjmy, od kterých odečtete výdaje ve výši 80% příjmu. Skutečná výše výdajů nebude nikoho zajímat.

Například u tonerů, papíru a plateb za internet si můžete uplatnit ve výdajích tak velkou část, jak velkou jste schopen před FÚ obhájit, žádný univerzální recept není. U přístřešku je na zváženou, zda se jedná o stavbu ve smyslu stavebního zákona (podle mého názoru ano), pak byste částku 15 tis. Kč nemohl uplatnit ve výdajích naráz, ale formou odpisů. Jestli chcete mít vyřešené energie, tak si do dílny pořiďte samostatná měřidla, ale počítejte s tím, že budete platit vyšší ceny. Všechny tyto úvahy byste při uplatňování paušálních výdajů mohl pustit z hlavy.
IP zaznamenána

Danden

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 25
začínající řemeslník-nutná provozovna?
« Odpověď #2 kdy: Duben 11, 2011 »

Paušál bude opravdu jednodušší. Nemusím v tom případě řešit ani zřizovací výdaje rok před začátkem podnikání. Můžete mi přeci jen pro zajímavost poradit, jestli se do nich může dát i materiál nakoupený před začátkem podnikání? Moc děkuji, pomohla jste mi.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
začínající řemeslník-nutná provozovna?
« Odpověď #3 kdy: Duben 13, 2011 »

Materiál zakoupený před zahájením podnikání lze uplatnit podle § 5 odst. 7 zákona o daních z příjmů.
IP zaznamenána

Danden

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 25
začínající řemeslník-nutná provozovna?
« Odpověď #4 kdy: Duben 20, 2011 »

Zkusím vést evidenci pro porovnání na konci roku. Prosím ještě o radu, týká se spotřeby na auto
Máme dvě, jedno s menším obsahem a jedno s větším. Obě jsou psané na manželku, ale jmění máme společné, to by neměla být překážka. Samozřejmě bych přiznal to slabší. podle zákona mám možnost buď krácený paušál ve výši 80% tj. 4000Kč/měsíc nebo dělat cesťáky. Nevím, co je lepší z hlediska SD. Musel bych teď začít platit zálohy v případě paušálu, v případě cesťáku až na konci období za každý den užití 25,-Kč? Moc děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
začínající řemeslník-nutná provozovna?
« Odpověď #5 kdy: Duben 20, 2011 »

Zákonu o dani silniční je úplně jedno, jakým způsobem uplatňujete výdaje:-) Daň platíte proto, že používáte auto k podnikání, měli byste platit dokonce i v případě, že uplatňujete výdaje procentem z příjmů.
Pokud si chcete uplatňovat výdaje na auto (a je jedno, jestli využijete paušál, nebo cesťáky), tak platíte zálohy na SD. Na denní sazbu 25,- Kč zapomeňte, tu může využít pouze zaměstnavatel, který vyplácí cestovní náhrady zaměstnanci. OSČ vždy vychází z roční sazby.
IP zaznamenána

Danden

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 25
začínající řemeslník-nutná provozovna?
« Odpověď #6 kdy: Květen 14, 2011 »

Jaký údaj z výpisu živnostenského rejstříku musí mít OSVČ uveden na faktuře pokud není zapsán v OR? Je to Magistrát daného města nebo   \"Č.j.: OŽ/..../../ČER\"? Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
začínající řemeslník-nutná provozovna?
« Odpověď #7 kdy: Květen 17, 2011 »

Stačí věta: Podnikatel je zapsán v živnostenském rejstříku.
Případně můžete uvést (a to vídám na fakturách docela často): Registrace: ŽÚ v .....

Není nutné uvádět místně příslušný živnostenský úřad, místní příslušnost byla zrušena tuším v roce 2008. Nemusí se uvádět číslo jednací (u starších ŽL), u nových živnostenských oprávnění ID RŽP.
IP zaznamenána
Stran: [1]