Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Vystavený paragon uhrazen složenkou  (Přečteno 3379 krát)

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Vystavený paragon uhrazen složenkou
« kdy: Duben 07, 2011 »

Dobrý den, prosím o názor, podnikatel občas prodává - posílá své zboží poštou, na dobírku, vystaví paragon, vloží ho do balíčku.
Bohužel z toho postupu vyplývá, že mám paragon s datem např. 7.2.2011 ale dobírkovou poukázku s datem 15.2.2011.  DPH uplatňuju podle data na paragonu, postupuju dobře? Děkuju, Jana
IP zaznamenána

Marie

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 916
Vystavený paragon uhrazen složenkou
« Odpověď #1 kdy: Duben 07, 2011 »

Dle mého názoru postupujete dobře. DUZP je datum, kdu dojde k dodání zboží (služby) nebo přijem peněz, podle toho, co nastane dřív. Každopádně uplatňujete dřívější datum, což je pro fú lepší. :-) Hezký den.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Vystavený paragon uhrazen složenkou
« Odpověď #2 kdy: Duben 07, 2011 »

U dobírek je to trošku složitější. Záleží na tom, komu zboží posíláte. Pokud nepodnikajícím občanům, tak zasíláte zboží podle občanského zákoníku a plnění je uskutečněno až dnem přijetí peněz. Pokud zasíláte zboží podnikateli, pak jde o vztah podle obchodního zákoníku a zdanitelné plnění se uskuteční ke dni předání prvnímu veřejnému dopravci. Jestliže zasíláte zboží podnikateli, vystavíte paragon 7.2. , a odnesete balík na poštu, tak je datum v pořádku, pokud prodáváte občanovi, tak jste přiznali DPH o něco dřív, než jste museli:-)
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Vystavený paragon uhrazen složenkou
« Odpověď #3 kdy: Duben 08, 2011 »

Dobrý den, tak vidím, že mám problém, protože není v mých silách zkoumat, zda je odběratel podnikatel či ne...Děkuju za rady, Jana
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Vystavený paragon uhrazen složenkou
« Odpověď #4 kdy: Duben 08, 2011 »

Já bych to neřešila, DPH jste odvedli včas, nebo dokonce v předstihu, takže vám není co doměřit.
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Vystavený paragon uhrazen složenkou
« Odpověď #5 kdy: Duben 09, 2011 »

Dobrý den, jo jo, taky to tak vidím, neřešit, ale dobrý pocit z toho teda nemám.

Prosím o radu,  podnikatel, účetnictví, má účet u KB, a je u něj možnost platit kartou, dostala jsem paragon a doklad o platbě kartou, takže jsem účtovala 261/604+343. S tím, že až dostanu výpis, tak platbu zaúčtuju 221/261. To je snad správně, jenže teď jsem výpis dostala, a připsaná částka je v jednom případě o 20,50 nižší a v druhém o 19,50 nižší než na paragonu a lístku z terminálu. Je možné, že si KB takto přímo strhne poplatek? A jak mám teď účtovat? Mám zaúčtovat platbu kterou jsem čekala 221/261 a k tomu si odúčtovat ten rozdíl 568/221? Je to tak možné? Nebo účtovat skutečně připsanou částku - nižší, 221/261 a 568/261? Moc děkuju, Jana
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Vystavený paragon uhrazen složenkou
« Odpověď #6 kdy: Duben 09, 2011 »

K paragonům: ale co má podnikatel dělat? To by musel poslat balíček bez paragonu a po přijetí peněz cválat na poštu nebo ke schránce s obálkou (další poštovné) ve kterém bude doklad, pokud si zákazník doklad vyžádá:-)

Ano, je možné, že si banka rovnou strhne poplatek. Účtovala bych celou platbu, kterou jsem čekala na 221/261 (nebo 315_do okamžiku připsání máte pohledávku za bankou) a odúčtovala poplatek 568/261. Banka by měla poslat měsíční přehled o platbách kartami.
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Vystavený paragon uhrazen složenkou
« Odpověď #7 kdy: Duben 10, 2011 »

Dobré nedělní dopoledne, děkuju za radu. Jana
IP zaznamenána
Stran: [1]