Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: účtování v evidenci  (Přečteno 1910 krát)

marry.lu

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
účtování v evidenci
« kdy: Březen 11, 2011 »

Dobrý den, mám tři otázky a předem moc děkuji za odpověď :)
úvod: jsem na rodičovské dovolené a budu mít malý eshop jako přivýdělek. Jsem neplátce DPH
1. Při odesílání zboží si uschovám podací lístek a zaplacené poštovné účtuji do výdajů, přičemž mi ho zaplatil kupující a já ho společeně s cenou zboží zaúčtuji do příjmů. Je to tak? Tedy dva zápisy

2. U faktury od mého dodavatele je čáska za zboží i s DPH a částka bez DPH (20%), kterou z těchto částek eviduji do výdajů? Doufám, že tu s DPH, jinak by byl následný příjem dost zkreslený. např. při nákupu za 100,- DPH 20,- tedy do výdajů 80,- korun a při prodeji za 120,- bych měla v příjmech výdělek 40,- korun i když byl pouze 20,- korun a z toho ještě na konci roku daň z příjmů. Příklad jen abych ukázala jak nad tím přemýšlím, snad v tom nemám moc guláš . . .

3.Když budu mít na přijaté faktuře také zboží pro vlastní potřebu, mohu si ho prodat jen za nákupku (velkoobchodní cenu), tedy při vyúčtování by jediný efekt byl navýšení obratu. Jde to tak? Nebo se to děla jinak?

Ještě jednou díky za vysvětlení a přeji hezký den
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
účtování v evidenci
« Odpověď #1 kdy: Březen 28, 2011 »

1. Ano.

2. Pokud nejste plátcem DPH, tak si rozpisů na základ daně a DPH na fakturách od plátců vůbec nevšímejte. Pro vás je důležitá pouze cena celkem a daňovým výdajem bude částka, kterou jste zaplatila. Na svých fakturách, nebo paragonech nikdy neuvádějte DPH, vaším příjmem bude částka, kterou obdržíte od zákazníka.

3. Tak z faktury vyškrtejte zboží pro vlastní spotřebu a do výdajů si uplatněte jen tu část platby faktury, která se týká podnikání.
IP zaznamenána
Stran: [1]