Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Nedaňový odpis pohledávky  (Přečteno 3455 krát)

nn

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Nedaňový odpis pohledávky
« kdy: Březen 24, 2011 »

Prosím o radu jak odepsat promlčenou pohledávku, aby odpis její odpis nesnížil hospodářský výsledek.  Když účtuji podle tohoto postupu, tak mi to vždy HV ovlivní:1. vytvoření účetní opravné položky MD 559 /D 391,2. odpis pohledávky
MD 546/D 311, 3. rozpuštění oprav. položky MD 391/ D 559. HV se neovlivní, jen když vypustím krok 1. vytvoření opravné položky, ale potom je zůstatek na účtu 391. Co potom s ním? Vůbec si nevím rady. Moc děkuji za odpovědď.
IP zaznamenána

Marie

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 916
Nedaňový odpis pohledávky
« Odpověď #1 kdy: Březen 24, 2011 »

Dobrý večer. Opravnou položku k pohledávkám podle Zákona o rezervách.... LZE vytvářet, nikoliv MUSÍ- ale vzhledem k věrnému obrazu účetnictví je to lepší. Dle Vaší úvahy - nevytvořit OP, potom ale na účtu 391 musí být  nula, protože souvztažnost 559/391 prosttě nepoužijete.  Pokud OP vytváříte, při odpisu pohledávky se samozřejmě, jak píšete, rozpustí OP a účet 559 sel vynuluje, stejně tak jako účet 391 = OK.  Vás ale trápí snížení HV. Jedná se o účetní snížení HV, který upravíte v DAP a o tuto nedaňové odepsanou pohledávku ZVÝŠÍTE svůj HV ke zdanění. Snad se v tom vyznáte :-)
IP zaznamenána

nn

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Nedaňový odpis pohledávky
« Odpověď #2 kdy: Březen 25, 2011 »

Dobré ráno. Paní Marie. Mnohokrát Vá m děkuji za odpověď. Opravdu velice:-)Úprava takto sníženého HV v DAP mne také napadla, ale nebyla jsem si jistá , zda se smí, z titulu těchto promlčených pohledávek ,jakkoliv snížit HV. To mě mátlo. Ještě jednou díky. N.
IP zaznamenána
Stran: [1]