Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: faktura - částečně do podnikání a částečně osobní  (Přečteno 1733 krát)

clipper

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4

Dobrý den,
mohl by mi prosim někdo poradit? Mám dva případy a nevím, jak je zanést do daňové evidence.

na vedlejší činnost provozuji e-shop a místo podnikání = trvalé bydliště:
1) jak mám zanést do daňové evidence pouze čast vyfakturované částky? mám doma internet, který používám 50% soukromě a 50% pro podnikání. fakturovaná částka je ale jen jedna.
je možné přiložit do daňové evidence celou fakturu (doklad), ale do nákladů započítat jen polovinu?

2) objednavám zboží z EU, ale v objednávce (na jedné faktuře) mám dva typy zboží. jedno, které v eshopu prodávám (určeno do podnikání) a druhé, které mam pro osobní spotřebu.
mohu tento doklad zavést mezi ostatní faktruy s tím, že vyškrtnu \"osobní\" věci a přepočítám součet? nebo je nutné požádat dodavatele, aby mi vytiskl 2 faktruy?

Dekuji mnohokrát.

Miloš Hyka
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
faktura - částečně do podnikání a částečně osobní
« Odpověď #1 kdy: Březen 17, 2011 »

1) Ano.
2) Může být na jedné faktuře, do daňových výdajů si uplatníte jen tu část fakturované částky, která souvisí s podnikáním.
IP zaznamenána

clipper

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
faktura - částečně do podnikání a částečně osobní
« Odpověď #2 kdy: Březen 17, 2011 »

Citace: Zdena
1) Ano.
2) Může být na jedné faktuře, do daňových výdajů si uplatníte jen tu část fakturované částky, která souvisí s podnikáním.
dekuji
jen bych i chtel upresnit detaily:
ad 1) musim nejak dokazovat v jakem pomeru castku rozdelim? napr. 50:50 nebo 60:40?
ad 2) mohu zbozi pro osobni spotrebu vyskrtnout, nebo jen pouziji prepocitanou nizsi castku (nezahrnujici ono zbozi pro vlastni spotrebu)? jde mi o to, jestli v dokladu mohu skrtat nebo ne? tiúnul bych ze ne

dekuji

edit: jeste me napadlo ...jak bych zanesl do DE toto?:
objednam z anglie 2 veci ... jedna pro osobni spotrebu (2 libry) a druhado podnikani (3 libry). fakturu dostanu na 5 liber. platim kartnou, takze prodejce si stahne tolik, aby mu prislo 5 liber (kurs urcuje banka). z meho uctu uctu se stahne 145 kc (odtud s spocitam, ze kurs byl 29 CZK/GBP ...neoficialni, nikde neni uveden).
mohu tedy dat celou Fa do DE, vypocitat kurs a podle kursu stanovit castku zbozi urcenou pouze do podnikani? v mem pripade bych tedy schoval Fa na 5 liber, k tomu vypis z uctu 145 kc, vypocital kurs 29 Kc.Do DE bych zauctoval pouze 3*29=87 Kc? nebo v tomto pripade musim pockat na jednotny kurs?

dekuji
IP zaznamenána

marry.lu

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
faktura - částečně do podnikání a částečně osobní
« Odpověď #3 kdy: Březen 23, 2011 »

poměr kolik času trávíte u internetu pracovně či soukromě se nedá nijak ověřit. Já účtuji 80% pro podnikání a 20% pro os. účely. Z faktury vypočtu procentuální poměr, větší částku účtuji jako daňový výdaj a menší jako nedaňový výdaj. součet dá částku na faktuře. je to tak dobře přehledné pro kontrolu. Nikdo se nemusí ptát, kam se poděl ten zbytek . . . :)  U faktur, kde je zanešeno zboží pro os. potřebu to dělám stejně. To pro sebe prostě zapíši jako nedaňový výdaj a ve faktuře si u jednotlivých položek udělám barevnou značku, aby bylo v budoucnu jasné o které zboží šlo :)
Nemusí se to tak dělat, ale je to jeden ze způsobů jak mít přehled.
S další otázkou nemám  zkušenost
hezký den
IP zaznamenána
Stran: [1]