Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: 1 2 3 [4] 5 6 7

Autor Téma: Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat  (Přečteno 57360 krát)

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat
« Odpověď #45 kdy: Únor 20, 2010 »

Uvedené výdaje navíc se týkají jen vozidel, která jsou vložena do obchodního majetku.

Pokud používáte vlastní auto, které jste do obchodního majetku nevložil, pak si můžete uplatnit paušální výdaj na dopravu ve výši 5.000,- Kč měsíčně v případě, že jste v daném měsíci auto používal výlučně k podnikání, nebo ve výši 4.000,- Kč měsíčně, pokud jste auto použil i k soukromým účelům. Navíc si můžete uplatnit základní sazbu náhrady 3,90 Kč za každý ujetý kilometr, musel byste ale vést evidenci pracovních jízd. Základní sazbu náhrady byste nemohl uplatnit v případě, že jste v minulosti měl Fabii zařazenou v obchodním majetku a uplatňoval jste do výdajů odpisy HM, nebo leasing.
IP zaznamenána

vilda

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat
« Odpověď #46 kdy: Březen 08, 2010 »

Dobrý den,
K podnikání používám bezplatně pronajaté auto od podnikatele, který má 2 auta. První používá k podnikání sám, druhé používám já. Můžu si dát do nákladů paušál 4000, jestliže majitel vozidla si na první auto také odpočítává paušál 4000? Mohu si zahrnout auto, které nevlastním do obchodního majetku a uplatnit tak navíc např. výdaj za opravu? Nebo je to výdaj majitele auta?
Předem děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat
« Odpověď #47 kdy: Březen 24, 2010 »

Nemůžete mít bezplatně pronajaté auto. Buď je bezplatně vypůjčené a pak nelze využít paušální výdaj na dopravu, nebo je za úplatu pronajaté, v tom případě můžete použít paušál. Do obchodního majetku můžete zahrnout jen věci, které vlastníte.
IP zaznamenána

lucinkapes

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 10
Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat
« Odpověď #48 kdy: Duben 04, 2010 »

Citace: maketaf
Mám ještě jeden dotaz, (jedná se stále o vypůjčené auto od maminky, která platí sd a já si uplatňuji náhrady do výdajů) musí maminka odvést sd za čtvrtletí, ve kterém jsem si žádné náhrady do účetnictví neuplatnila? Nejspíš ano, mám pravdu? Děkuji
V navaznosti na tento dotaz (já OSVC a auto pujcene od maminky nepodnikatelky) bych se chtel zeptat, zda musim platit SD v pripade, ze maminka pracuje na DOPČ. Při této práci používá své soukromé auto a zaměstnavatel ji proplácí projete kilometry - cili za ni pravdepodobne i plati SD (vyzaduje od maminky napsat na papir s rozpisem ujetych kilometru \"Nejsem platce silnicni dane\").
IP zaznamenána

Ludmila Prokešová

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 77
Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat
« Odpověď #49 kdy: Duben 09, 2010 »

Dobrý den prosím o radu,
manžel má nového zaměstnance který pro manžela pravidelně měsíčně ujede svým osobním autem cca 2 tis. km, zatím jsem nevyřešila jak mu toho hradit. Nyní mu budu počítat první mzdu poraďte jak toto vyřešit, zda-li musím za každý den zaplatil sil.daň 25 Kč, nebo je možné za toto jeho auto zaplatit sil.daň jako manžel-OSVČ. Mohu vystavit  jednou měsíčně cestovní příkaz a ten celý uplatnit do výdajů. Děkuji za odpověď Lída.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat
« Odpověď #50 kdy: Duben 12, 2010 »

U zaměstnance také můžete platit roční sazbu silniční daně. Denní sazbu daně 25,- Kč zaměstnavatel volí v případě, že je výhodnější, kdy zaměstnanec například vyjede na služební cestu jen jednou za měsíc. Stačí jeden cesťák na celý měsíc, cestovní náhrady, které vyplatíte zaměstnanci, uplatníte do výdajů.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat
« Odpověď #51 kdy: Duben 12, 2010 »

Citace: lucinkapes
Citace: maketaf
Mám ještě jeden dotaz, (jedná se stále o vypůjčené auto od maminky, která platí sd a já si uplatňuji náhrady do výdajů) musí maminka odvést sd za čtvrtletí, ve kterém jsem si žádné náhrady do účetnictví neuplatnila? Nejspíš ano, mám pravdu? Děkuji
V navaznosti na tento dotaz (já OSVC a auto pujcene od maminky nepodnikatelky) bych se chtel zeptat, zda musim platit SD v pripade, ze maminka pracuje na DOPČ. Při této práci používá své soukromé auto a zaměstnavatel ji proplácí projete kilometry - cili za ni pravdepodobne i plati SD (vyzaduje od maminky napsat na papir s rozpisem ujetych kilometru \"Nejsem platce silnicni dane\").
Plátcem silniční daně je maminka, nikoliv vy. Vzhledem k tomu, že mamince vznikla povinnost platit silniční daň, už nebude tuto daň platit zaměstnavatel.
IP zaznamenána

Robin

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 6
Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat
« Odpověď #52 kdy: Květen 05, 2010 »

Dobrý den,

mám zcela jednoduchou otázku a prostě jsem nenašel odpověď. Jsem OSVČ, plátce DPH a vedu DE. Vozidlo nemám v majetku. Tedy uplatňuji jen paušální výdaj měsíčně 4000Kč. Silniční daň jsem zaplatil na celý rok. A chci se zeptat, zda se tato daň uplatňuje v nákladech. Díky
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat
« Odpověď #53 kdy: Květen 05, 2010 »

Ano, silniční daň je výdajem na dosažení příjmů. Jednoznačně souvisí pouze s podnikáním, kdybyste auto nepoužíval k podnikání, tak byste žádnou silniční daň neplatil.
IP zaznamenána

Robin

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 6
Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat
« Odpověď #54 kdy: Květen 05, 2010 »

Děkuji za informaci. Ještě otázka. Daňově uznatelný náklad?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat
« Odpověď #55 kdy: Květen 05, 2010 »

Ano.
IP zaznamenána

anoela

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 52
Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat
« Odpověď #56 kdy: Leden 01, 2012 »

Dobrý den, chtěla bych se zeptat pro upřesnění nebo v tom mám zmatek používám automobil nezahrnutý do majetku uplatňuji tedy na něj měsíčně paušál 4000kč dále pak 3,70 kč za každý ujetý kilometr je to tak správně a také i odpočet dph podle dokladů z PHM, píšu si samozdřejmě knihu jízd a platím silniční daň. děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat
« Odpověď #57 kdy: Leden 01, 2012 »

Základní sazbu náhrady 3,70 Kč/km bych neuplatňovala. Ostatní jak píšete.
IP zaznamenána

jaromira

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 719
Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat
« Odpověď #58 kdy: Leden 02, 2012 »

Dobrý den, paní Zdeno, svým názorem, že by jste neuplatňovala základní sazbu náhrady, jste mě zaskočila.

 Tuto problematiku jsem taky řešila a v odborném časopise \"PORADCE\" jsem našla odpověď:
 \"V případě vozidel nezahrnutých do obchodního majetku, které  v obch.maj.neměl poplatník nikdy zahrnuty, a u vozidla, pořízeného formou  finančního leasingu, u kterého neuplatňoval nájemné do daňových výdajů, může poplatník společně s paušálním výdajem na dopravu uplatnit rovněž sazbu základní náhrady za ujetý km.V tomto případě je nutno vést knihu jízd\".

Což si myslím, že je logické, protože u vozidel zahrnutých do obch.majetku, se při uplatnění paušálu 5 000 Kč (pokud není důvod ke krácení)
dávají do výdajů ovl.ZD ještě odpisy, pojistné, opravy....., což u vozidla nezahrnutého nahrazuje základní sazba náhrady.

Prosím ještě o vaše vyjádření, teď jsem sama znejistila.Děkuji
IP zaznamenána

anoela

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 52
Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat
« Odpověď #59 kdy: Leden 02, 2012 »

Tak to sem zase na stejném místě ja sem právě taktéž loni uplatňovala s tím vším i právě tu náhradu protože mi bylo řečené,že paušál buď celý nebo krácený je čistě na PHM že se prostě týká jen PHM a parkovného tedy v tom už,ale právě tím,že není v OM tak aby bylo nějak zase z druhé strany jištěné to,že vlastně opotřebovávám své věci jako ojíždím pneu,které ojíždím z důvodů toho,že jej používám i na podnikání a také veškterý servis auta tak že to vlastně nahrazuje zase právě ta náhrada letos tedy 3,70 kč. tím pádem i za rok 2010 sem si dala 3,90kč za km a do výdajů jako cestovné a zvlášť sem dala paušál do snižujicích a přičetla skutečné výdaje do zvyšujíchi základ daně. Proto sem ještě letos z toho jelen jestli sem to tak udělala správně,abych to neudělala zase znovu i za 2011 a pak měla nějaké problémy. Tak snad se dobereme k tomu správnému řešení :-)
IP zaznamenána
Stran: 1 2 3 [4] 5 6 7