Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: 1 [2] 3 4 ... 7

Autor Téma: Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat  (Přečteno 57322 krát)

Radmila

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 47
Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat
« Odpověď #15 kdy: Listopad 03, 2009 »

Dobrý den,
 od 1.10.2009 jsem začala podnikat na vedlejší činnost,protože jsem na RD. Chtěla bych k podnikání používat auto na nákup zboží (max. 1x týdně). Majitelem auta je manžel ,který je zapsán v TP. Na FU jsme dostali formulář (přihlášku k registraci SD), kterou má vyplnit manžel a do kolonky  12(činnosti) má prý napsat pronajímání auta.... Chtěla bych se zeptat než se vůbec přihlásíme k registraci SD, co by bylo pro mne výhodnější -výpújčka
, kde si mohu dát do výdajů PHM a nebo pronájem, kde mohu uplatnit i ostatní výdaje za vozidlo? Vůbec tomu nerozumím a tak bych  moc uvítala  kdyby jste mi mohla poradit. Ještě bych se chtěla zeptat, jak je to s placením SD-mohu se rozhodnout, zda budu platit zálohy čtvrtletně nebo doplatit vše až
po vyúčtování na základě přiznání ? Moc se omlouvám, ale jsem opravdu začátečník, takže bych potřebovala přesně vědět, co udělat a jak udělat, aby to bylo pro mne výhodné a zbytečně nedělala chyby.
Děkuji moc R.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat
« Odpověď #16 kdy: Listopad 13, 2009 »

Vlastníkem auta je opravdu pouze manžel? Nebo je auto součástí vašeho společného jmění a manžel je pouze zapsaný v TP?
Zálohy na daň silniční musíte platit ve stanovených termínech, jinak budete v prodlení. Můžete se rozhodnout, že zaplatíte daň předem, například při první záloze odvedete daň na celý rok a pak si případný přeplatek vyúčtujete v přiznání k dani.
IP zaznamenána

Radmila

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 47
Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat
« Odpověď #17 kdy: Listopad 14, 2009 »

tak to máte pravdu, auto jsme kupovali , když jsme byli už manželé, tzn, že je součástí společného jmění. Manžel je zapsán v TP.
Co to tedy pro mne znamená?
Děkuji moc za odpověď
R.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat
« Odpověď #18 kdy: Listopad 14, 2009 »

Jestliže je vozidlo ve společném jmění manželů, tak vůbec neuvažujte o pronájmu, nebo o výpůjčce. Manžel vám nemůže pronajmout či půjčit majetek, který patří vám oběma dohromady (bezpodílově), nemůže vám účinně poskytnout právo, které už máte.
Manžel nemusí vyplňovat kolonku 12, daňovým poplatníkem se nestal proto, že by sám vyvíjel nějakou činnost, ale jen z důvodů uvedených v § 4, odst. 1, písm. a) zákona č. 16/1993 Sb., o dani silniční.

Pro vás to znamená, že můžete s autem zacházet jako s vlastním vozidlem. Buď je vložíte do svého obchodního majetku, nebo je budete používat pro podnikání jako nevložené do OM. Možné způsoby uplatňování výdajů si pročtěte zde: http://www.jakpodnikat.cz/cestovni-nahrady.php

Manželem zaplacenou silniční daň si uplatněte jako výdaj na své podnikání podle § 24/2/u) zákona o daních z příjmů.
IP zaznamenána

Radmila

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 47
Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat
« Odpověď #19 kdy: Listopad 18, 2009 »

teď jsem si pročítala možnosti uplatnování výdajů a mám dotaz.
Auto budu využívat k podnikáni i soukromým účelům. Předpokládám, že 4x do měsíce
využuji auto k podnikání (nákupu materiálu) a tak se ptám co bude pro mne výhodnější upatnit výdaje paušálem podle km,kde
si mohu oděčíst  náhradu za PHM i základní náhradu, nebo využít  paušál podle km v ostatních případech, kde si odečtu pouze
náhradu za PHM?

děkuji moc za odpověď
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat
« Odpověď #20 kdy: Prosinec 12, 2009 »

Pokud auto použijete jen 4 x do měsíce, tak bych je nevkládala do OM, ale uplatňovala bych si pouze náhrady. Můžete použít základní sazbu náhrady + náhradu za spotřebované PHM, nebo paušální výdaj na dopravu 4.000,- Kč/měs. Paušál podle km v ostatních případech (odečítáte pouze náhradu za PHM) se vás netýká.
IP zaznamenána

Radmila

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 47
Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat
« Odpověď #21 kdy: Prosinec 28, 2009 »

Zdeni, děkuji moc za odpověď:-)

Ještě mám dotaz ohledně následujícího.
Při registraci SD jsem si nebyla jistá s vyplněním kolonky 10 a 11 na růžovém registračním formuláři . Přesně jsem
nevěděla zda do kolonky 10 musím uvést datum prvního výdaje platného pro DE(tedy první zřizovací výdaj za materiál který vznikl 1.8.2009)
nebo výdaj spojený přímo se SD a nákupem pohoných hmot který vznikl ke dni 16.11. Na FU mi nedokázali s přesností odpovědět a s odpovědí
si nebyli 100% jisti.... Nakonec mi bylo sděleno následující- do kolonky 10 napsat datum 16.11.2009 a do kolonky 11 datum 1.10.2009.
Bylo jejich tvrzení správné?

Tady je přehled o prvních výdajích a data získání oprávnění:
1)První zřizovací výdaj (nákup materiálu)vznikl 1.8. 2009
2 Povolení a získání ŽV bylo uskutečněno ke dni 1.10.2009
3) První výdal za nákup PHM vznikl 16.11.2009

děkuji moc za odpověď
Radmila
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat
« Odpověď #22 kdy: Prosinec 28, 2009 »

Do kolonky č. 10 se vyplňuje počátek provozování výdělečné činnosti, manžel však žádnou výdělečnou činnost neprovozuje, tak nemá co vyplnit. U kolonky č. 11 je to stejné. Manžel nepotřebuje, a také zřejmě nemá, žádné oprávnění k podnikatelské činnosti. On přece nepodniká, pouze mu vznikla povinnost registrace k dani silniční z důvodů uvedených v § 4, odst. 1, písm. a) zákona č. 16/1993 Sb., o dani silniční. Stačilo nahoře zaškrtnout, že se od 16.11.2009 (auto bylo poprvé použito k podnikání), nebo třeba už od 1.11.2009 (stejně budete platit silniční daň za celý listopad) registruje k dani silniční.
Pokud si chcete vykazovat výdaje na auto už od října, tak se zaregistrujte od října 2009.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat
« Odpověď #23 kdy: Prosinec 28, 2009 »

Aha, vy už jste zaregistrovaní:-) Od kterého dne?
IP zaznamenána

Radmila

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 47
Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat
« Odpověď #24 kdy: Prosinec 28, 2009 »

ano, od 16.12.2009
IP zaznamenána

Radmila

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 47
Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat
« Odpověď #25 kdy: Prosinec 28, 2009 »

Zdeni,
ono je to ještě trochu jinak.... 16.12. jsme se byli zaregistrovat....šla jsem tam s tím, že silniční daň zaplatí manžel a já si budu uplatňovat
manželem zaplacenou silniční daň jako výdaj na své podnikání podle § 24/2/u) zákona o daních z příjmů, ale bohužel paní nám sdělila,
že  to není možné, aby  SD platil manžel(když nepodniká)  a já  ji následně uplatňovala..... I když jsem zmínila, že je zapsán v TP jako držitel auta...
Takže mi bylo doporučeno, abych se zaregistrovala já k SD a vyplnila všechny potřebné udaje na tomto reg. formuláři i když
nejsem vlastníkem vozidla, prý stačí, když je auto ve společném jmění...... Tak proto jsem posílala dotaz ohledně vyplněné kolonky 10 a 11.(míněno
na mé podnikání). No, popravdě to tvrzení neznělo moc přesvědčivě.... Myslíte, že je to tak správně?

moc Vám děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat
« Odpověď #26 kdy: Prosinec 28, 2009 »

Mám na mysli řádek č. 3, písmeno d). V přihlášce k registraci je hned nahoře a uvádíte tam den, od kterého se chcete registrovat. Můžete i se zpětnou platností, takže přijdete na FÚ 16.12.09 a zaregistrujete se k dani například od 1.11.2009.
IP zaznamenána

Radmila

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 47
Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat
« Odpověď #27 kdy: Prosinec 29, 2009 »

aha, už to vidím:-))) takže datum 16.11.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat
« Odpověď #28 kdy: Prosinec 29, 2009 »

Citace: Radmila
Zdeni,
ono je to ještě trochu jinak.... 16.12. jsme se byli zaregistrovat....šla jsem tam s tím, že silniční daň zaplatí manžel a já si budu uplatňovat
manželem zaplacenou silniční daň jako výdaj na své podnikání podle § 24/2/u) zákona o daních z příjmů, ale bohužel paní nám sdělila,
že  to není možné, aby  SD platil manžel(když nepodniká)  a já  ji následně uplatňovala..... I když jsem zmínila, že je zapsán v TP jako držitel auta...
Takže mi bylo doporučeno, abych se zaregistrovala já k SD a vyplnila všechny potřebné udaje na tomto reg. formuláři i když
nejsem vlastníkem vozidla, prý stačí, když je auto ve společném jmění...... Tak proto jsem posílala dotaz ohledně vyplněné kolonky 10 a 11.(míněno
na mé podnikání). No, popravdě to tvrzení neznělo moc přesvědčivě.... Myslíte, že je to tak správně?

moc Vám děkuji
Není to tak správně. Poplatníkem daně je podle § 4, odst. 1, písmene a) zákona č. 16/1993 Sb., o dani silniční osoba, která je provozovatelem vozidla registrovaného v České republice v registru vozidel a je zapsána v technickém průkazu. Pokud je v TP zapsán manžel, pak je poplatníkem on a je úplně jedno,zda podniká, či nikoliv. Důležitý je pouze fakt, že vozidlo je používáno k podnikání nebo k jiné samostatné výdělečné činnosti nebo je používáno v přímé souvislosti s podnikáním. A je lhostejno kdo a k jaké výdělečné činnosti vozidlo používá.
IP zaznamenána

Radmila

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 47
Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat
« Odpověď #29 kdy: Prosinec 29, 2009 »

Zdeni,
takže co radíte? Znovu na FU a registrovat manžela? No, nevím jak tam pořídím, příjde mi, že ta paní
toho moc neví......

Každopádně děkujííí moc za všechny informace... ješt že tady jste.....:-)
IP zaznamenána
Stran: 1 [2] 3 4 ... 7