Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: živnost a výdaje  (Přečteno 2024 krát)

spartan13

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 9
živnost a výdaje
« kdy: Únor 21, 2010 »

Nevěděl jsem přesně kam zařadit dotaz, takže píšu do této sekce.

Živnost mám registrovanou od 17.2.2010, jsem student a abych neplatil sociální pojištění tak musím do 8 dnů uvědomit příslušný úřad. Totéž musím udělat na svou zdravotní pojišťovnu. (potom budu platit jestli jsem správně pochopil cca 7% ze zisku)

1)mohu nahlásit, že jsem student na jiném úřadě, než je moje trvalé bydliště? Při tomto nahlášení pouze řeknu, že jsem student, nebo musím mít potvrzení o studiu? Nebo ho stačí doložit až později. (Momentálně mám totiž pouze jedno)

Někde jsem totiž také četl, že stačí na příslušném úřadu nahlásit do dubna daného roku, že jsem student ale to bude asi až v době, kdy už budu aktivně podnikat.

Nerad bych \"podcenil birokracii\" a zbytečně platil něco co nemusím, jelikož tento rok ani zisky nebudou moc velké.
IP zaznamenána

spartan13

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 9
živnost a výdaje
« Odpověď #1 kdy: Únor 22, 2010 »

Vím, že to byl asi špatný dotaz. Zjistil jsem si více a bylo mi napsáno, že těch 8 dní je snad až od dalšího měsíce, můžete mi to někdo potvrdit?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
živnost a výdaje
« Odpověď #2 kdy: Únor 22, 2010 »

Jako student nebudete v prvním roce podnikání platit žádné zálohy.  Pokud jste neoznámil zahájení činnosti už prostřednictvím jednotného registračního formuláře na živnostenském úřadě, tak máte povinnost oznámit skutečné (nikoliv formální) zahájení činnosti na ZP do 8 dnů od zahájení, na SP do 8. dne následujícího měsíce. Zdravotní pojišťovně nemusíte dokládat potvrzení o studiu, škola by vás měla nahlásit. Na OSSZ stačí doložit potvrzení až při podávání přehledu o příjmech a výdajích za rok 2010, nejpozději do konce května 2011.
IP zaznamenána

spartan13

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 9
živnost a výdaje
« Odpověď #3 kdy: Únor 28, 2010 »

Citace: Zdena
Pokud jste neoznámil zahájení činnosti už prostřednictvím jednotného registračního formuláře na živnostenském úřadě, tak máte povinnost oznámit skutečné (nikoliv formální) zahájení činnosti na ZP do 8 dnů od zahájení, na SP do 8. dne následujícího měsíce.
Zahájení činnosti jsem samozřejmě oznámil pomocí jednotného reg. formuláře. Z Vaší věty jsem nepochopil, jestli musím na SP také dokládat nebo ne?
Jestli jsem Vás pochopil dobře (oznámil jsem na ŽÚ pomocí výše uvedeného formuláře zahájení činnosti), tak mi potom stačí až přéíští rok jít na finanční úřad.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
živnost a výdaje
« Odpověď #4 kdy: Únor 28, 2010 »

Na SP dokládat musíte, ale potvrzení o studiu stačí dodat až příští rok při podávání přehledu o příjmech a výdajích. Můžete, samozřejmě, předložit i dřív.
Příští rok podáte daňové přiznání (pokud vám vznikne povinnost je podat) a přehledy o příjmech a výdajích pro ZP a OSSZ. Pro letošek máte splněno:-)
IP zaznamenána

spartan13

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 9
živnost a výdaje
« Odpověď #5 kdy: Březen 02, 2010 »

Včera jsem byl na \"sociálce\" a bylo mi řečeno, že musím nahlásit svou činnost až v době kdy aktivně začnu podnikat.

Takže jestli to správně chápu, tak na živnostenském listě mám psán datum skoro \"zbytečně\". A nahlásit podle toho, co mi bylo řečeno to tedy stačí do osmého dnu následujícího měsíce, kdy jsem měl první příjem.
IP zaznamenána
Stran: [1]