Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: OSVČ přehled pro OSSZ - přechod z vedlejší na hlavní činnost  (Přečteno 1964 krát)

juneau

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 14

Dobrý den,

lámu si hlavu s tím, co chtěl básník říci položkami č. 22 a 23 v Přehledu o příjmech a výdajích OSVČ za rok 2010. Jde o to, kolik měsíců jsem byl OSVČ s vedlejší činností a kolik měsíců s hlavní činností.

Jde mi o to, že jsem v červnu 2010 složil jak státnice na VŠ, tak jsem promoval. Předpokládám, že tehdy se moje \"činnost\" změnila z vedlejší na hlavní. Ale nikde jsem nenašel, do jaké činnosti tento přelomový měsíc počítat, když jsem v něm byl částečně ve vedlejší i hlavní činnosti.

Můžete mi prosím poradit? Děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045

Důvody k vedlejší činnosti musejí vždy trvat celý kalendářní měsíc. Pokud netrvají, pak jste v tomto měsíci považován za OSVČ hlavní. Řádek 23 říká zhruba toto: i když jsem podnikal jen část měsíce, například jsem zahájil podnikání poslední den v měsíci, nebo přerušil druhý den v měsíci, tak jsem i v těchto měsících považován za OSVČ.

Ale ještě se vrátím k hlavní a vedlejší činnosti. Pokud by vám v přehledu na řádku č. 24 vyšel průměrný měsíční daňový základ do 4.741,74 Kč, tak budete OSVČ vedlejší ještě v červnu a troufla bych si uhádat i červenec, neboť jste nevykonával činnost v rozsahu, která zakládá povinnou účast na pojištění.
IP zaznamenána

juneau

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 14

Tak jsem si teď zavolal s paní ze sociálky a dozvěděl se následující - (jen doplním, že jako OSVČ podnikám bez přerušení cca pět let během tehdejšího studia). Vzhledem k tomu, že jsem v červnu finálně ukončil studium, tak mě ještě v následujícím měsíci (červenci) OSSZ považuje za studenta a tím pádem i trvá podmínka pro vedlejší výdělečnou činnost. Ostatně, první zálohu na soc. pojistné jsem také platil až za srpen (za minulé roky jsem se vždy se ziskem vešel do částky, kdy jsem nemusel soc. pojistné platit).

Odpověď na mou původní otázku tedy je, že vedlejší činnost jsem vykonával až do července (7 měsíců) a hlavní od srpna dál (5 měsíců). Stejné údaje v řádku 22 i 23.

Každopádně, k vaší odpovědi, paní Zdeno, a řádku č. 24, tak můj průměrný měsíční daňová základ je 6 275 Kč, takže ten mi nárok na vedlejší činnost nezakládal.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045

Podle mého názoru jste vykonával vedlejší činnost pouze do června.

Za soustavnou přípravu na budoucí povolání se podle § 23/2/b) zákona č. 155/1995 Sb. považuje: kalendářní měsíc, v němž dítě ukončilo studium na vysoké škole, a dále kalendářní měsíc následující po kalendářním měsíci, v němž dítě ukončilo studium na vysoké škole, POKUD DÍTĚ PO CELÝ TENTO MĚSÍC NEVYKONÁVÁ VÝDĚLEČNOU ČINNOST V ROZSAHU uvedeném v § 27 ani nepobírá podporu v nezaměstnanosti nebo podporu při rekvalifikaci.

Výdělečnou činností v rozsahu uvedeném v § 27 se rozumí činnost vykonávaná v rozsahu, který zakládá účast na pojištění.

Účast OSVČ vedlejší na pojištění najdete v § 10 odst. 2 výše uvedeného zákona: Osoba samostatně výdělečně činná je v kalendářním roce účastna pojištění po dobu, po kterou vykonávala vedlejší samostatnou výdělečnou činnost, POKUD JEJÍ PŘÍJEM Z VEDLEJŠÍ samostatné výdělečné ČINNOSTI DOSÁHL v kalendářním roce aspoň ROZHODNÉ ČÁSTKY.

Pokud jste celý červenec podnikal a vykázal jste průměrný daňový základ ve výši, která zakládá povinnou účast OSVČ vedlejší na pojištění, tak už byste neměl být považován za nezaopatřené dítě. Ale jestli vám OSSZ uzná vedlejší činnost i v červenci, tak neprotestujte:_)
IP zaznamenána
Stran: [1]