Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: DPFO u studenta - polovinu roku na DPP a polovinu na ŽL  (Přečteno 1751 krát)

Geroj

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 10

Dobrý den,

jsem teď trochu zmatený v souvislosti s vyplňování formuláře DPFO a potřeboval bych poradit.

Jsem student během celého roku - od ledna do června jsem pracoval u jednoho zaměstnavatele na základě DPP. Jelikož bychom do konce roku přesáhli 150 hodin ročně, tak od července podnikám na ŽL.
1.) Pokud jde o tu část kdy podnikám, tak vedu daňovou evidenci a zde by neměl být problém
2.) Nevím, jak postupovat u DPP, když podle všeho bych to měl uvést v daň přiznání, ale zároveň se píše, že daň platí zaměstnavatel, proč se to tam potom uvádí? A mělo by na to nějaký vliv prohlášení poplatníka?
3.) Dočetl jsem se zde, že si mám vyžádat od zaměstnavatele prohlášení o příjmu ze závislé činnosti nebo tak něco. Nemám vůbec představu co to je, resp. co by tam mělo být uvedeno.
3.) Co se týče slev /student a poplatník/ vztahují se na celý rok nebo jen na tu dobu kdy podnikám?
IP zaznamenána

miruska.j

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 170
DPFO u studenta - polovinu roku na DPP a polovinu na ŽL
« Odpověď #1 kdy: Březen 05, 2011 »

Dobrý den, zkusím odpovědět:
2. Daň sice platí zaměstnavatel, ale za vás, vy jste poplatník, on ji za vás jen státu odvádí. Když se podíváte na výplatnici, tak on vám o dań zaplatí méně. Prohlášení poplatníka má vliv na výpočet daně. Pokud jste podepsal prohlášení, tak vám zaměstnavatel uplatńoval slevu na poplatníka.
3. Potvrzení si vyžádejte, budete ho potřebovat k vyplnění přiznání. Jsou tam uvedeny vaše hrubé příjmy a zaplacená daň (pojistné se vás u DPP netýká). - Tyto částky přepíšete do přiznání: na stranu 2 - řádek 31 (= řádek 34 - dílčí základ daně ze ZČ § 6). Zaplacenou daň zapíšete do přiznání na stranu 3 - řádek 84.
4. Sleva na poplatník se nekrátí a uplatníte si celou částku. Sleva na studenta by se krátila pouze v případě, že nejste studentem celý rok, a to vy jste.

Nezapomeňte na přehledy na OSSZ a Zdravotní pojišťovnu.
IP zaznamenána

Geroj

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 10
DPFO u studenta - polovinu roku na DPP a polovinu na ŽL
« Odpověď #2 kdy: Březen 05, 2011 »

děkuji moc za odpověď. Ještě bych měl doplňující otázku a sice, pokud jsem to dobře pochopil, tak potvrzení o příjmech zaměstnavatel provádí na tomto formuláři:
http://cds.mfcr.cz/sys/cds/scripts/tiskopisy/tiskopisy-pdf2011/5460_18.pdf

A zajímalo by mě, jak FÚ či další instituce (pojišťovna,...) zjistí, že ty příjmy ze zaměstátní pochází z DPP, a že tedy nemusím platit SP a ZP z těchto příjmů? Mám tu schované podepsané dohody, ale hádám, že ty se nepřikládají, tak mě to zajímá z toho hlediska, aby po mě nechtěli uhradit pojistné z této částky...
IP zaznamenána

Geroj

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 10
DPFO u studenta - polovinu roku na DPP a polovinu na ŽL
« Odpověď #3 kdy: Březen 05, 2011 »

a ještě k této formulaci z hlavního webu:
Pokud náš zisk nepřesáhl v roce 2010 částku 56 900 Kč, nemusíme sociální pojištění platit, pokud jsme měli podnikání jako vedlejší činnost.

Platí to i na mě, pokud jsem studentem, tzn. podnikání je mojí vedlejší činností a přijmy z podnikání za loňský rok jsou 48.000,-, nicméně přijmy z DPP jsou dalších 42.000, tzn. celkem 90.000?
IP zaznamenána

miruska.j

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 170
DPFO u studenta - polovinu roku na DPP a polovinu na ŽL
« Odpověď #4 kdy: Březen 05, 2011 »

Finanční úřad nezajímá, zda-li jste platil u zaměstnavatele nebo neplatil pojistné. Do přehledů OSSZ ani na Zdravotní pojišťovny příjmy ze zaměstnání nezahrnujete (pouze pokud by se vás týkal maximální vyměřovací základ - 1 707 048 Kč), takže je v tuto chvíli vaše dohoda vůbec nezajímá. Ani jiný pracovní poměr by je nezajímal, je zajímají příjmy jenom z podnikání.
A k druhé otázce - ano, opravdu jste studentem, může být vaše činnost považována za vedlejší. Sociální pojištění nebudete platit, protože váš daňový základ je nižší než 56 900 Kč. Zdravotní pojištění zaplatit musíte, co se vás netýká, je minimální vyměřovací základ a zaplatít zdravotní pojištění přímo z částky, kterou uvedete jako rozdíl mezi příjmy a výdaji - pojistné je 6,75% z tohoto rozdílu.
IP zaznamenána

Geroj

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 10
DPFO u studenta - polovinu roku na DPP a polovinu na ŽL
« Odpověď #5 kdy: Březen 12, 2011 »

Dobrý den,

měl bych ještě jeden a snad poslední dotaz:

Potvrzení o příjmech ze závislé činnosti jsem si již od zaměstnavatele opatřil, nicméně poslal mi jej na email. Vše je tam vyplňěno, ale chybí podpis/razítko. Musí tam být? Děkuji.
IP zaznamenána

miruska.j

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 170
DPFO u studenta - polovinu roku na DPP a polovinu na ŽL
« Odpověď #6 kdy: Březen 12, 2011 »

Já bych řekla, že tam musí být - jak byste dokázal, že vám to předal zaměstnavatel - nevím jak funguje elektronický podpis. Zkuste se u zaměstnavatele stavit a vyzvednout si originál. Loni jsem podávala přiznání s takovým potvrzením a paní z FÚ nás uháněla asi 3 měsíce, protože zaměstnavatel nechtěl potvrzení podepsat.
IP zaznamenána
Stran: [1]