Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: výdaje % a plátce DPH  (Přečteno 1385 krát)

ivusa

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
výdaje % a plátce DPH
« kdy: Březen 10, 2011 »

Dobrý den, jsem dobrovolný plátce DPH a výdaje uplatňuji % z příjmu od počátku podnikání. Pro potřeby DPH vedu zásoby/ zboží k prodeji/, u kterých jsem uplatnila DPH na vstupu. Nejsem si jistá,jak postupovat v případě, že  se nyní rozhodnu část zboží použít pro vlastní potřebu ( je to téměř neprodejné, jedná se o knihy 4 roky staré poř. cena 150,- Kč  DPH bylo 5 %) zda postupuji správně - odvedu DPH z pořizovací ceny? nebo z ceny, za kterou knihy prodávám dnes s 10% DPH, která je třetinová proti pořizovací ceně. V případě vlatní spotřeby mám upravit daň z příjmu (tedy zvýšit),jako bych si to sama sobě prodala, není mi to u těch výdajů procentem jasné. Omlouvám se paní Zdeně, ale chtěla bych znát její názor, tedy názor praktika, který se dle toho, co jsem zde četla, vyzná .Chci skončit se živností a nemít žádné zásoby, jsem  z toho už unavená a nevím jak na to. Děkuji moc za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
výdaje % a plátce DPH
« Odpověď #1 kdy: Březen 10, 2011 »

Pokud použijete zboží pro vlastní potřebu, tak budete odvádět DPH z ceny obvyklé (z ceny, za jakou by se stejná kniha dala pořídit v době vyřazení do osobního užívání). Z hlediska zákona o DPH půjde o dodání zboží podle § 13/4/a), kdy se základ daně stanoví podle § 36/6/a). DPH odvedete prostřednictvím dokladu o použití, náležitosti v § 29 ZDPH.

Pokud jde o daň z příjmů, tam mi to u paušálních výdajů také není příliš jasné. Použitím zásob zboží pro vlastní potřebu jste získala nepeněžní příjem, který byste zdanila a uplatnila k němu paušální výdaj. Ovšem při uplatňování výdajů procentem z příjmů nejste povinna vést evidenci zásob zboží, takže ani nemusíte vědět, kolik zboží jste použila pro vlastní potřebu:-) Pokud by vám zásoby zůstaly i ke dni ukončení činnosti, tak byste měla provést úpravu základu daně podle § 23/8/b) bod 3. ZDP, tedy zvýšit o cenu nespotřebovaných zásob. ZDP ani jiný předpis vám ale neukládá povinnost zásoby evidovat, takže bych základ daně nezvyšovala.

Pokud budete končit s podnikáním, tak podle mého názoru bez problémů obhájíte výprodej knih třeba za 5,- Kč/ks.  Z pohledu daně z příjmů bude příjem zanedbatelný a ještě k němu uplatníte paušální výdaj. DPH odvedete z prodejní ceny, tedy také z minimální částky. Vystavíte paragony, a kdo pozná, jestli si všechny knihy koupili zákazníci, nebo vy?

Další možností je prodat knihy do sběrných surovin a příjem z prodeje papíru přiznat ke zdanění.
IP zaznamenána
Stran: [1]