Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Dohoda o provedení práce a rodičák  (Přečteno 1793 krát)

majda31

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 7
Dohoda o provedení práce a rodičák
« kdy: Březen 13, 2012 »

Dobrý den, prosím o radu. Jak máme nebo jsme měli správně postupovat ohledně DoPP v roce 2011. Já na rodičovské dovolené a zaměstnavatel OSVČ. Výdělek 23400 za celý rok.Žádné zálohy jsme ani jeden neplatili. Daň vyjde nulová po odečtu nezdatnitelného minima, je to tak? Musím podávat Daňové přiznání s nulou, nebo žádné, nebo to měl za mě zaplatit ten, pro koho jsem práci vykonávala? A sociální a zdravotní nic? Tedy ani odevzdání třeba nulových formulářů?
Myslím, že musím mít od zaměstnavatele Potvrzení čís. 19 o příjmech, a ty si uvedu do Daňové přiznání, daň nakonec nula, je to tak? A nebude problém s tím, že to nebylo řešeno měsíčně?
Snad to není moc zmatené, já už z toho zmatená jsem. Moc děkuji, M.
IP zaznamenána

katkaotahalova

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 13
Dohoda o provedení práce a rodičák
« Odpověď #1 kdy: Březen 13, 2012 »

Dobrý den, pokud máte smlouvu na dohodu o provedení práce (rok 2011 do 150 hodin ročně), tak se jedná o srážkovou daň a ne zálohovou. Tzn. pro vás, že žádné přiznání na konci roku kvůli tomuto příjmu nepíšete. Daň sráží každý měsíc zaměstnavatel ve výši 15%. Soc ani zdrav. se do příjmu 5 tis. měsíčně neplatilo (ani přehledy nemusíte podávat). Co se týká vašeho zaměstnavatele, ten měl do konce ledna podat na FÚ vyúčtování daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně (žlutý formulář).
K.
IP zaznamenána

majda31

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 7
Dohoda o provedení práce a rodičák
« Odpověď #2 kdy: Březen 13, 2012 »

Ok, ale jak je to s tím podepsaným nebo nepodepsaným prohlášením. Myslela jsem, že když to podepíšu, tak daň je nakonec nulová a já tedy budu mít celých 23400, a ne jen 23400-15% srážková daň. Zaměstnavatel je kamarád a taky tomu nerozumí. Tak to chceme spolu vyřešit a vyjít se vstříc, aby to pro oba bylo v pořádku a bez sankci. Moc děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

katkaotahalova

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 13
Dohoda o provedení práce a rodičák
« Odpověď #3 kdy: Březen 13, 2012 »

tak mrkněte ještě sem:
http://www.jakpodnikat.cz/dohoda-provedeni-prace.php

Zdanění odměny do 5000 Kč za měsíc
Zdaňuje se podle toho, zda zaměstnanec na konkrétní měsíc podepíše Prohlášení k dani:

Pokud Prohlášení nepodepíše, srazíme a odvedeme na finanční úřad srážkovou daň z jeho odměny 15 % (viz § 6 odst. 4 Zákona o daních z příjmů). Takový příjem již zaměstnanec nikde neuvádí.

Pokud Prohlášení podepíše, měli bychom odvést 15 % zálohu daně z příjmu z jeho odměny. Odměna je ale často menší než slevy daně na Prohlášení a záloha daně vyjde nulová. Po konci roku vydáme zaměstnanci Potvrzení o příjmu a zaměstnanec zahrne tyto odměny do svého daňového přiznání nebo do zúčtování daně ze mzdy.
IP zaznamenána
Stran: [1]