Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Přerušení živnosti + platba pojištění během pobytu v zahraničí  (Přečteno 1832 krát)

honza11

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2

Dobrý den,
chtěl bych Vás požádat o radu.

Od září jsem byl studentem VŠ, ale nesplnil jsem požadavky pro vstup do druhého semestru, takže nyní o status studenta přijdu až do září, kdy plánuji nastoupit na jinou VŠ. Mám živnostenský list na poskytování IT poradenství, ale nyní, když nebudu student, přijdu o výhody spojené se statusem studenta, jako jsou úlevy při placení soc. a zdrav. pojištění.
Proto jsem se rozhodl živnost pozastavit na dobu určitou (do 1.1.2012) a do září odjet pracovat do zahraničí.

Chtěl bych se proto poradit, jak mám postupovat, abych platil co nejméně poplatků.
Pokud to dobře chápu, tak pozastavením živnosti mi zaniká povinnost platit soc. pojištění a zároveň se již mohu přihlásit na úřadu práce, který za mě bude platitzdravotní pojištění. Zároveň to musím ohlásit jak u zdrav. pojišťovny, tak na úřadu sociálního zabezpečení.

Můj dotaz se týká hlavně mého pobytu v cizině. Co když mě pracovní úřad vyzve k nějaké schůzce (kam nebudu moci dorazit), nebo mi nabídne práci v ČR, kterou budu muset odmítnout? Jsem vůbec povinen platit ve své nepřítomnosti v ČR zdravotní pojištění, když ho budu platit v zahraničí?

Předem děkuji za jakoukoliv radu, nerad bych, aby se mi tu během mé nepřítomnosti hromadily nějaké penále.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045

Pokud přerušíte podnikání a přerušení oznámíte na OSSZ a zdravotní pojišťovně, tak nebudete muset platit zdravotní ani sociální pojištění z titulu výkonu samostatné výdělečné činnosti. Na úřadu práce se můžete přihlásit za předpokladu, že neodjedete pracovat do zahraničí. Pokud se chystáte k delšímu pobytu v cizině (více než souvislých 6 měsíců a budete v cizině zdravotně pojištěn), tak navštivte svoji zdravotní pojišťovnu a požádejte o vyjmutí ze systému veřejného zdravotního pojištění v ČR. Za měsíce, ve kterých nebudete OSVČ, nebudete registrován na ÚP, ani nebudete vyjmut z veřejného zdravotního pojištění, budete platit pojistné jako osoba bez zdanitelných příjmů ve výši 1.080,- Kč měsíčně.
IP zaznamenána

honza11

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2

Velmi děkuji za odpověd, moc mi pomohla.
IP zaznamenána
Stran: [1]