Témata > Podnikání

DPP

(1/1)

Pajda:
Jsem zaměstnancem na HPP, u téhož zaměstnavatele pracuji i na DPP (jiná činnost než na HPP). Tento rok odpracuji 150 hodin již před jeho skončením. Zvažuji založení ŽL na činnost, kterou dělám na DPP. Mohu v jednom roce mít pracovní poměr na HPP, DPP a ŽL u jednoho zaměstnavatele (HPP na jinou činnost než DPP a ŽL)?

Zdena:
V zásadě můžete, ale ....... vaše činnost na ŽL by ale neměla vykazovat znaky závislé práce, která musí být podle § 3 zákoníku práce vykonávána výlučně v pracovněprávním vztahu (není-li upravena zvláštními právními předpisy, například služebním zákonem). Základními pracovněprávními vztahy  jsou pracovní poměr, dohoda o pracovní činnosti a dohoda o provedení práce.
Závislou práci charakterizuje zákoník práce v § 2, odst. 4 takto:
\"Za závislou práci, která je vykonávána ve vztahu nadřízenosti zaměstnavatele a podřízenosti zaměstnance, se považuje výlučně osobní výkon práce zaměstnance pro zaměstnavatele, podle pokynů zaměstnavatele, jeho jménem, za mzdu, plat nebo odměnu za práci, v pracovní době nebo jinak stanovené nebo dohodnuté době na pracovišti zaměstnavatele, popřípadě na jiném dohodnutém místě, na náklady zaměstnavatele a na jeho odpovědnost.\"
Doporučuje se uzavírat smlouvu o dodávce služeb (nebo o dílo) tak, že ve smlouvě bude uveden pouze termín dodání. Je vhodné vyhýbat se všem formulacím, které se obvykle uvádějí v pracovní smlouvě, tedy druh a místo výkonu činnosti, pracovní doba, výkon činnosti výhradně pro objednatele atd.

Navigace

[0] Seznam témat

Přejít na plnou verzi