Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Proměna hobby v pár korun ...co je k tomu potřeba?  (Přečteno 1262 krát)

Vaclav Krpelik

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2

Dobrý den. Ve svém volném čase dělám nekomerční landscape a underwater fotografii a jsem v tom opravdu dobrý (vyhrávám soutěže, publikuji články a fotografie na netu a v zahraničních časopisech a občas prodám i nějaký ten print - vytištěnou fotografii). Musím ale zdůraznit, že jelikož se jedná o nekomerční druh fotografie, nehrozí mi žádné vyšší příjmy. Můj příjem z tého činnosti odhaduji ročně okolo 15tisíc Kč. Teď pracuji na novém webu, na kterém by měl být e-shop na mé velkoformátové fotografie. Opět ale musím zdůraznit, že žádný větší příjem z tého činosti nehrozí. Cílem prodeje fotografií je alespoň částečné pokrytí nákladů na vybavení a cestování (které se pohybují v desítkách až stovkách tisíc).

Moje otázky zní: 1) Potřebuji na tuto činnost živnostenské oprávnění? (jaké) 2) Potřebuji vést účetnictví a odváděd daně? 3) Existuje případně nějaké poradna či placená služba na kterou bych se mohl obrátit pro více informací?

Teď jsem žil 2 roky v Anglii a tam mi bylo řečeno, že jelikož je můj příjem nízký, \"taxman\" se se mnou nebude obtěžovat a nemá cenu si živnost na HMRC registrovat. Nedávno jsem se ale vrátil do ČR a tak netuším jak věci fungují tady.

Předem moc děkuji za Váš čas a ochotu.
IP zaznamenána

Pehe

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 8
Proměna hobby v pár korun ...co je k tomu potřeba?
« Odpověď #1 kdy: Únor 21, 2011 »

Dobrý den, ano, podle mého názoru pokud provozujete e-shop je nutné mít volnou živnost a vést daňovou evidenci nebo účetnictví. I když vyděláte např. 9 999 Kč, musíte odevzdat daňové přiznání s tím, že dań bude nula, protože příjem do 10 000 je osvobozen. Tu částku teď nevím přesně, dřív to bylo 10 000, radši si to ověřte. Určitě Vám zadarmo poradí na finančním úřadě. Mimochodem kde visí Vaše fotografie že bych se mrknul.
IP zaznamenána

Vaclav Krpelik

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Proměna hobby v pár korun ...co je k tomu potřeba?
« Odpověď #2 kdy: Únor 21, 2011 »

Díky za odpověď, také jsem si zjistil, že volná živnost bude nutná a budu to v budoucnu řešit s právničkou a na úřadech. Fotky mi teď vysely v Národním Divadle v Londýně, ale nepředpokládám, že se pojedete podívat. Staré www.stranky jsou www.vaclavkrpelik.com, ale ty byly jen provizorně kdysi splácané jako protislužba za článečky o focení které píši pro www.fotoradce.cz a už více než rok nebyly updatované, tzn. ty nejlepší fotografie tam nejsou.
Nový web snad bude spuštěn během dalších dvou měsíců :o)
IP zaznamenána
Stran: [1]