Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: § 78 prodej auta z leasingu  (Přečteno 2347 krát)

katty1

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
§ 78 prodej auta z leasingu
« kdy: Leden 12, 2011 »

Dobrý den,
firma pořídila na leasing nákladní automobil, leasingová smlouva byla řádně ukončena v září 2010. Byl uplatňován nárok na odpočet  DPH. Nyní chce auto prodat. Vztahuje se na ni § 78 a musí upravit odpočet daně či ne? Jak by to bylo, kdyby bylo auto pořízeno nákupem?
Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
§ 78 prodej auta z leasingu
« Odpověď #1 kdy: Leden 13, 2011 »

Při prodeji hmotného majetku se § 78 vůbec nepoužívá. Podle § 78 ZDPH máte upravit základ daně, pokud se v době 5 let od jeho pořízení změní původní nárok na odpočet v důsledku změny účelu použití majetku. Například jste si uplatnili plný nárok a auto začnete využívat i pro osvobozené činnosti, ze kterých neodvádíte daň a u kterých nemáte nárok na odpočet (auto budete například používat v souvislosti s osvobozeným pronájmem nemovitosti). V případě prodeje majetku nedochází ke změně účelu jeho použití, vždyť už jej nebudete používat. Prodej je normálním zdanitelným plněním podle § 13 ZDPH (dodání zboží), z prodejní ceny odvedete DPH. Při pořízení auta nákupem by to bylo stejné.
IP zaznamenána

katty1

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
§ 78 prodej auta z leasingu
« Odpověď #2 kdy: Leden 14, 2011 »

Děkuji za odpověď, logika věci mi říká totéž, ale zarazil mě odst. 8 zmíněného paragrafu 78, kde se píše, že za změnu účelu použití se považuje i to, jestliže dojde k dodání zboží nebo převodu nemovitosti.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
§ 78 prodej auta z leasingu
« Odpověď #3 kdy: Leden 14, 2011 »

Omlouvám se, první větu jsem napsala velmi nepřesně.

§ 78/8 ZDPH byste použila v případě, že jste například před 3 lety koupila novou nemovitost a uplatnila jste si DPH na vstupu. Po 3 letech jste nemovitost prodala a vzhledem k tomu, že už byla 3 roky po kolaudaci, jste ji prodala bez daně podle § 56/1 ZDPH. Jedná se o osvobozené plnění, ovšem bez nároku na odpočet. V tom případě je třeba provést úpravu odpočtu daně, kterou jste si nárokovala při pořízení nemovitosti. Zůstane vám zachován nárok na odpočet za 2 roky (rok pořízení + 2. rok) a za 3 roky, které v roce prodeje zbývají do konce pětiletého období pro úpravu odpočtu daně, bude třeba vrátit daň.

U auta mě napadá jen situace, že jste si při jeho pořízení krátili nárok na odpočet. Auto prodáte za 3 roky a odvedete daň z prodejní ceny (zákon vám žádné krácení výstupů při krácených vstupech nedovoluje). V pětileté testovací lhůtě došlo ke změně účelu použití majetku a vy máte možnost (nikoliv povinnost) provést úpravu základu daně ve svůj prospěch.
IP zaznamenána

katty1

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
§ 78 prodej auta z leasingu
« Odpověď #4 kdy: Leden 17, 2011 »

Děkuji za odpověď, pěkný den. :)
IP zaznamenána
Stran: [1]