Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Podnikání jako vedlejší pracovní činnost - eshop - zahájíní  (Přečteno 1608 krát)

demogorgon

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2

Dobrý den,

chtěl bych založit živnost jako vedlejší pracovní činnost, a to od nového roku. Jednalo by se o eshop (volná živnost 10 a 48). Mám stále menší nesrovnanosti.

1. Co jsem zjištoval, tak by bylo pro mě výhodnější být \"neplátce\" DPH. Jak to je ale v případě, že bych časem rozšířil prodej i do zahraničí (EU). Musím být plátce DPH? Nebo můžu být stále neplátce, pokud nepřekročím určitou hranici za rok?

2. V JRF je v části A bodu 05) je výpis živností (v mém případě volné). V dokumentu \"Pokyny k vyplnění JRF pro fyzické osoby.pdf\" je napsané u části A bodu 05) c) \"Uvede se datum faktického zahájení činnosti\".. můžu se tedy registrovat již tento rok a být živnostníkem například od 1.1.2011 ? V JRF co jsem si stáhnul: část A bod 05) c) není uveden. Je pouze bod 05 (předmět podnikání).

3. Nezdržuji se trvale na trvalém bydlišti (cca jednou za měsíc tam zajedu). Bydlím s přítelkyní, která žije uplně jinde. Je v tom nějaký problém? Jako \"místo podnikání\" bych měl adresu přítelkyně (samozřejmě s jejím souhlasem). Potřeboval bych případně písemný souhlas o místě podnikání? Nebo to je trochu složitější?

4. V JRF je v části D bod d) \"výše zálohy\". Jako vedleší pracovní činnost se ale zdravotní doplácí na konci roku. Stačí pouze nevyplnit tuto kolonku?

5. Na co vše se musím přihlásit v části B a F, pokud bych nebyl plátce DPH a měl bych podnikání jako veldejší pracovní činnost.


Předem děkuji za jakoukoliv pozitivní odpověď a pomoc.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045

1. Při prodeji do zahraničí můžete zůstat neplátcem tak dlouho, dokud nepřekročíte obrat 1 mil. Kč za 12 po sobě jdoucích měsíců.

2. Podle pokynů, které mám k dispozici, se v části A u bodu 05 neuvádí datum zahájení činnosti. Živnost vám zapíší dnem ohlášení. Pokud chcete být registrovaný až v roce 2011, tak musíte na ŽÚ až příští rok.

3. Pokud si určíte místo podnikání jinde, než v místě trvalého bydliště, tak budete potřebovat písemné prohlášení majitele nemovitosti (bytu), že s místem podnikání souhlasí.

4. Výši záloh nevyplňujte.

5. Pro začátek stačí registrace k dani z příjmů fyzických osob. Pokud budete využívat k podnikání auto (a jste zapsaný v TP jako vlastník nebo provozovatel), tak byste se měl registrovat i k dani silniční. K dalším daním, například k DPH, nebo k dani z příjmů ze závislé činnosti (pokud byste měl nějaké zaměstnance) se můžete zaregistrovat později.
IP zaznamenána

demogorgon

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2

Mnohokrát děkuji za odpovědi.
IP zaznamenána
Stran: [1]