Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Koupě vozu a odvod DPH v DE  (Přečteno 1158 krát)

Petříková

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Koupě vozu a odvod DPH v DE
« kdy: Září 21, 2010 »

Dobrý den,
potřebovala bych od Vás pomoc.
Jsem fyzická osoba podnikající v autodopravě, plátce DPH.vedu daňovou evidenci.
Budu kupovat ojetý vůz do 3,5T z autobazaru. Budu mít kupní smlouvu.
Evidenci vedu v programu POHODA. Mohu tedy uplatňovat vrácení celého DPH na FÚ ? A jak mám zapsat vozidlo do daňové evidence ?
Pokud uplatním DPH, uvádím částku bez DPH ? A ještě jeden dotaz, pokud budu vozidlo odepisovat 5 let, kde v daňové evidenci se tato částka odepisuje.
Děkuji moc předem
Petříková
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Koupě vozu a odvod DPH v DE
« Odpověď #1 kdy: Září 23, 2010 »

Pokud vám autobazar auto neprodá ve zvláštním režimu (na dokladu by nebyla vyčíslena DPH), tak si můžete na základě běžného daňového dokladu uplatnit nárok na odpočet daně. Pokud bude auto určeno výhradně k podnikání (nepočítáte s jeho využitím i pro osobní potřebu), tak si uplatníte celou DPH. Pokud bude vstupní cena auta bez DPH vyšší, než 40.000,- Kč, tak by se vám měl základ daně a daň objevit v přiznání k DPH též v (evidenčním) řádku č. 48. Nevím, jak se zadává v Pohodě, já jsem ve svém programu doplňovala ř. 48 ručně.

Nákup hmotného majetku zapisuji do DE pod druhem nákup HM a program mi nabídne formulář karty majetku,  určitě něco podobného najdete i v Pohodě. Výdaj na pořízení HM je výdajem nedaňovým, základ daně snižují až odpisy majetku. Pokud si uplatníte nárok na odpočet DPH, pak budete počítat odpisy z ceny bez DPH.

Ve svém programu (Účto Tichý) si mohu vybrat, zda odpisy hmotného majetku připojím na konec peněžního deníku jako uzávěrkové výdaje, nebo zda je uvedu v daňovém přiznání v tabulce E jako úpravu snižující základ daně.
IP zaznamenána
Stran: [1]