Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: živnost na DPP, živnost o pracovní činnosti  (Přečteno 1495 krát)

start

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2

Mám živnostenský list v současné době pozastavený na masérkou činnost.  Jsem v evidenci UP.Vyskytla se mi možnost pracovat na tuto činnost na dohodu o vykonané práci či dohodu o pracovní činnosti. Jak mám postupovat,když odpracované hodiny nepřesáhnou 150 h/za rok ? Je nutné si na  výše uvedenou smlouvu obnouvit živnost. Výdělek by nestačil ani na zaplacení  záloh na socialní a zdravotní a duchodové pojištění.Mohu být v evidenci UP i přesto, že budu mít takto uzavřenou smlouvu ,ať na dohodu oprac. činnosti či nebo dohodu o vykonané práci.
Osobně si myslím, že je nutné si živnost obnovit a platit zálohy na soc. a zdravotní pojištění jako živnostník.děkuji za odpověď
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
živnost na DPP, živnost o pracovní činnosti
« Odpověď #1 kdy: Srpen 24, 2010 »

Pokud budete vykonávat masérskou činnost v rámci závislé činnosti, tzn.uzavřete se zaměstnavatelem dohodu o provedení práce, případně dohodu o pracovní činnosti podle zákoníku práce, tak nenaplníte znaky živnostenského podnikání (samostatně, vlastním jménem, na vlastní odpovědnost, za účelem dosažení zisku) a nemáte tedy žádný důvod k obnovení živnosti.
Uzavření dohody (DoPP, DoPČ) je třeba oznámit úřadu práce do 8 kalendářních dnů od uzavření, hrubá měsíční odměna nesmí přesáhnout 4.000,- Kč.
IP zaznamenána

start

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
živnost na DPP, živnost o pracovní činnosti
« Odpověď #2 kdy: Srpen 25, 2010 »

děkuji za odpověď,
Mám ještě nějaký dotaz.
Musím si příjem do 4000.-Kč hrubého ( DoPP, DoPČ) přiznat v daňovém přiznání  za rok 2010 pokud budu v evidenci ÚP a již 2 měsíce jsem měla v tomto roce přihlášenou živnost? jaká dohoda by byla pro mne výhodnější?
děkuji za odpověď
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
živnost na DPP, živnost o pracovní činnosti
« Odpověď #3 kdy: Srpen 25, 2010 »

Pokud vám podle § 38g zákona o daních z příjmů vůbec vznikne povinnost podat daňové přiznání za rok 2010 (zatím ještě nevíte, jaký druh příjmů a jak vysoké příjmy budete za celý rok mít), tak byste uváděla i tento příjem za předpokladu, že bude zdaněn zálohovou daní. Zálohovou daň zaměstnavatel uplatní, pokud u něho podepíšete prohlášení k dani (doporučuji podepsat). Pokud u zaměstnavatele nepodepíšete prohlášení k dani, pak uplatní srážkovou daň, takto zdaněné příjmy se v daňovém přiznání neuvádějí.
Podle mého názoru bude nejvýhodnější uzavřít dohodu o provedení práce, ze které se nemusí odvádět zdravotní a sociální pojištění. Pokud podepíšete prohlášení k dani, tak vám celá odměna 4.000,- Kč zůstane v čistém.
IP zaznamenána
Stran: [1]