Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Přechod z hlavní činnosti na vedlejší  (Přečteno 1364 krát)

jimmyhayek

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
Přechod z hlavní činnosti na vedlejší
« kdy: Červen 28, 2010 »

Dobrý den,
od minulého pondělí jsem úspěšně zapsán k vysokoškolskému studiu a mám již o tom i potvrzení. Od začátku ledna do nynějška mám podnikání jako hlavní činnost. Teď, když jsem studentem, bych chtěl mít podnikání jako činnost vedlejší. A teď mi jde o to, co všechno musím oběhnout a co z toho pro mě plyne. Zítra bych to chtěl vyřídit (navíc je tuším pro to i 8denní lhůta).

1) Půjdu na pojišťovnu, ukážu potvrzení o studiu. Nebudu muset jako student s činnosti vedlejší platit od července zálohy na pojištění (to zaplatím příští rok po daň. přiznání). Je to tak?

2) Půjdu na ČSSZ, ukážu potvrzení o studiu. Jelikož jsem měl v loňském roce příjem 0,- (podnikám od ledna) a dobrovolně se k platbě záloh nepřihlásím, nebudu muset od července zálohy na soc. pojištění platit. To zaplatím stejně jako zdrav. pojištění po podaní daň. přiznání příští rok. Je to tak?

A ještě by mě zajímalo, zda tuhle změnu mám ohlašovat ještě někde jinde... na živnostenském, finančním úřadě?

A jak je to se zálohami, které jsem zaplatil do teď? Jelikož budu oboje pojištění doplácet příští rok, tak by mi letošní zálohy měli vrátit, nebo se pletu? Nebo doplatím příští rok jen rozdíl mezi vypočítaným pojištěním a již zaplacenými zálohami?

Děkuji mnohokrát předem za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Přechod z hlavní činnosti na vedlejší
« Odpověď #1 kdy: Červen 29, 2010 »

1) Ano.
2) Ano.
Jinde nemusíte změnu oznamovat.
Za měsíce, ve kterých jste byl OSVČ hlavní, musíte zaplatit pojistné z minimálního vyměřovacího základu, takže vám letošní zálohy nevrátí.
IP zaznamenána

jimmyhayek

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
Přechod z hlavní činnosti na vedlejší
« Odpověď #2 kdy: Červen 29, 2010 »

Děkuji za odpověď.
Takže příští rok, až budu platit pojištění za letošek, si již zaplacené zálohy odečtu...?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Přechod z hlavní činnosti na vedlejší
« Odpověď #3 kdy: Červen 29, 2010 »

Ano.
IP zaznamenána

jimmyhayek

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
Přechod z hlavní činnosti na vedlejší
« Odpověď #4 kdy: Červen 29, 2010 »

Super, díky ještě jednou za rychlé odpovědi.
IP zaznamenána
Stran: [1]