Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: DPH a autorský honorář  (Přečteno 3312 krát)

MartinV

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
DPH a autorský honorář
« kdy: Červenec 04, 2010 »

Dobrý den, potřeboval bych poradit ohledně DPH. Mám více příjmů z různých činností (zaměstnání, pronájem, autorské honoráře). V prosinci loňského roku, kdy mi nakladatel uhradil 180.000,-Kč, jsem překročil obrat 1mil. Kč a musel jsem se povinně registrovat jako plátce DPH. Autorský honorář dostávám 1x ročně. Pokud letos v prosinci dostnu další autorský honorář, musím i z této částky odvádět DPH? Opět počítám s variantou, že mi obrat ze všech činností přesáhne 1.000.000,-Kč. Je v tomto případě výše DPH 0%, 10% nebo 20%? Děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
DPH a autorský honorář
« Odpověď #1 kdy: Červenec 06, 2010 »

Doufám, že jste při registraci nezapočítal do obratu i příjem ze zaměstnání:-)

Pokud jste se stal plátcem DPH, pak tuto daň odvádíte ze všech ekonomických činností, které uskutečňujete samostatně, tedy i z úplaty, která vám náleží za autorské dílo. Uplatňuje se základní sazba daně 20%.

Pronájem pozemků, staveb, bytů a nebytových prostor (kromě krátkodobých pronájmů a nájmů prostor a míst k parkování) je od DPH osvobozen.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
DPH a autorský honorář
« Odpověď #2 kdy: Červenec 08, 2010 »

Příjmy ze zaměstnání nemají s daní z přidané hodnoty nic společného. Podle § 5/1 ZDPH je osobou povinnou k dani (tedy k DPH) osoba, která SAMOSTATNĚ USKUTEČŇUJE EKONOMICKÉ ČINNOSTI. Dále vizte § 5/2 zákona o DPH: Samostatně uskutečňovanou ekonomickou činností není činnost zaměstnanců nebo jiných osob, kteří mají uzavřenou smlouvu se zaměstnavatelem, na základě níž vznikne mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem pracovněprávní vztah, případně činnosti osob, které jsou zdaňovány jako příjmy ze závislé činnosti podle zvláštního právního předpisu .....

Do obratu pro povinné plátcovství jste měli podle § 6 ZDPH započítat jen úplaty za autorské honoráře (kromě AH, které byly zdaněné u zdroje srážkou), za pronájmy, které nejsou osvobozeny od DPH a za pronájmy osvobozené od daně bez nároku na odpočet (pronájem nemovitostí).

O zrušení registrace můžete požádat nejdříve po roce od data registrace. Zpětně vám registraci nezruší, ani když jste se zaregistroval omylem.

Pokud jde o autorský honorář, který máte dostat v prosinci, tak tam bude záležet na znění smlouvy. Pokud máte sjednanou cenu bez DPH a objednatel je plátcem, tak mu můžete po dohodě vystavit daňový doklad na 180.000 + 36.000 DPH. Pokud jste sjednali cenu včetně DPH, nebo pokud objednatel není plátcem DPH, pak byste po přijetí honoráře vypočítal DPH shora: 180 000 * 0,1667 = 30.006. Částku 30.006,- Kč byste odvedl státu a z honoráře by vám zbylo jen 149.994,- Kč.
 
Ještě bych ráda upřesnila výše uvedenou informaci k sazbě DPH. Základní sazba daně se uplatňuje při poskytnutí oprávnění k výkonu práva dílo užít, což zřejmě bude váš případ.
IP zaznamenána

MartinV

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
DPH a autorský honorář
« Odpověď #3 kdy: Červenec 11, 2010 »

Díky za odpověď, zdravím. MartinV
IP zaznamenána

Sylvie

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
DPH a autorský honorář
« Odpověď #4 kdy: Leden 15, 2012 »

Dobrý den,jako moderátorka jsem od jedné instituce na začátku měsíce obdržela 12000,- Kč a v polovině stejného měsíce od té stejné instituce 2000,- Kč za jinou akci. Budu danit pouze 12000,-  nebo 14000,- Kč? (Nevím zda 2000,- Kč už nebylo zdaněno touto institucí?). Uplatňuji výdaje procentem z příjmu.
Dále jsem se chtěla zeptat, pokud jsem za moderování akce od jedné instituce  obdržela na účet 20000 Kč a z těch jsem dala 6000,- Kč zvukaři, budu do příjmů ke zdanění počítat jenom 14000 Kč? Doklady mám. Nemusím ještě  zdanit i  částku pro zvukaře, která je pod 7000,- ?
Děkuji za odpověď. Sylvie
IP zaznamenána
Stran: [1]