Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Pojistné a daně při nulovém výdělku na vedlejší činnost  (Přečteno 1111 krát)

El Rey

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3

Dobrý den,
od 1. 1. tohoto roku jsem zaměstnán na hlavní pracovní poměr, ovšem živnost jsem si jako vedlejší ponechal. Očekával jsem, že budu občasné zakázky stíhat, ale zatím tomu tak není. Povinnost platit zálohy na pojištění pro tento rok nemám. Chci se zeptat, zdali pro mě může být z nějakého důvodu nevýhodné ponechávat si živnost, když to nakonec může dopadnout tak, že si za rok nic nevydělám, případně pouze velmi málo? Předpokládám, že ani jedno pojistné se mě týkat tak jako tak nebude, stejně tak daň z příjmů nebude problém, takže bude jediné minus skutečnost, že budu muset vyřídit na začátku roku 2011 všechno papírování. Je to tak?

Předem moc děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Pojistné a daně při nulovém výdělku na vedlejší činnost
« Odpověď #1 kdy: Červenec 12, 2010 »

Ano, je to tak, jak píšete. Pokud něco málo vyděláte, tak odvedete zdravotní pojištění, ale jen ze skutečného výdělku (6,75% z rozdílu příjmů a výdajů). Povinná účast na důchodovém pojištění by vám vznikla až v případě, že byste vykázal základ daně z podnikání Kč 56.901,- Kč a vyšší. Uvedená částka platí při celoročním podnikání, takže z tohoto pohledu je vhodnější nechat živnost běžet, abyste si přerušením nesnížil hranici povinné účasti.
IP zaznamenána

El Rey

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Pojistné a daně při nulovém výdělku na vedlejší činnost
« Odpověď #2 kdy: Červenec 12, 2010 »

Ještě jednou děkuji a přeji pěkný den!
IP zaznamenána
Stran: [1]