Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: vyřazení auta z OM  (Přečteno 1098 krát)

kacabajda

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 82
vyřazení auta z OM
« kdy: Duben 14, 2010 »

Prosím o radu, podnikatel plátce DPH (FO), měl v daňové evidenci asi 8 let Felicii, kterou kupoval na leasing, vozidlo je tedy dávno splaceno, podnikatel uplatňoval v daňových výdajích dosud nákupy PHM, opravy apod. Pořídil si nové auto na leasing, staré by chtěl vyřadit.  Měla bych dva dotazy:
1.) když vyřadím staré auto, co mám za daňové povinnsti, dodaňuji něco?
2.) pokud uplatňuji výdaje paušálem, rozhodla jsem se, že leasingové splátky na nové auto nebudu vůbec uplatňovat, vozidlo jsem tedy nijak nezahrnovala do OM firmy, neboť podnikatel zatím není jeho vlastníkem, patím ale za toto auto SD a uplatňuji dále DPH z nákupu PHM. Jak mám toto vozidlo zaevidovat do firmy, když neuplatňuji žádné výdaje? (pouze paušál). Jde mi o DPH na výdaje autem, aby mi to FÚ nevyloučil...
Děkuji moc za odpovědi.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
vyřazení auta z OM
« Odpověď #1 kdy: Duben 14, 2010 »

1.) Při vyřazení auta nemáte žádné povinnosti. Jen si musíte hlídat dobu 5 let od vyřazení vozidla z OM. Pokud byste v této době auto prodali, tak budete příjem z prodeje přiznávat ke zdanění. Předpokládám, že jste neuplatnili nárok na odpočet DPH při pořízení vozidla, nejedná se např. o Felicia Combi.
2.) Nemusíte nijak evidovat. Z hlediska daně z příjmů neuplatňujete žádné výdaje, všechny jsou zahrnuté v paušálu, takže není co vyloučit. Z hlediska DPH: pokud jste si uplatnili nárok na odpočet při pořízení auta, tak už je máte zaevidované v záznamní povinnosti (evidence podle § 100 ZDPH). K uplatnění DPH z PHM nepotřebujete mít auto nijak evidované ve firmě, potřebujete daňové doklady na nákup PHM a k tomu nejlépe knihu jízd, nebo jinou evidenci ze které bude zřejmé, že jste PHM spotřebovali v rámci své ekonomické činnosti.
IP zaznamenána
Stran: [1]