Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Vedlejší OSVČ?  (Přečteno 2301 krát)

TomPce

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
Vedlejší OSVČ?
« kdy: Duben 07, 2010 »

Dobrý den? Prošel jsem již několik topiců a odkazů ale stále moc nechápu, za jakých podmínek můžu být vedlejší OSVČ. Moje situace. Jsem student VŠ a již 3. rokem pracuji, ale POUZE na poloviční úvazek (4 hod. denně) . Měsíčně si vydělám cca 6. tis. Můžu navíc začít podnikat jako vedlejší OSVČ? Na několika www jsem našel, že musím mít nějaký minimální měsíční příjem?! A pokud to půjde, kde a jak sdělím, že chci být vedlejší OSVČ? Děkuji za odpověď předem. Tomáš
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Vedlejší OSVČ?
« Odpověď #1 kdy: Duben 07, 2010 »

Je vám méně, než 26 let? Jakou máte v práci smlouvu _ prac.poměr, dohoda o pracovní činnosti, dohoda o provedení práce? Výše příjmů ze zaměstnání už není důležitá.
IP zaznamenána

TomPce

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
Vedlejší OSVČ?
« Odpověď #2 kdy: Duben 07, 2010 »

Dobrý den. Letos mi bude 24. Mám pracovní smlouvu v rozsahu 4 hodiny uzavřenou na dva roky. Nevadí, že tedy pracuji jen na polovinu úvazku?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Vedlejší OSVČ?
« Odpověď #3 kdy: Duben 07, 2010 »

Tak to jste tuplovaná OSVČ vedlejší:-)
1. Jste nezaopatřeným dítětem. Vaše výdělečná činnost není překážkou. Stačí, že se soustavně připravujete na budoucí povolání (u VŠ nehraje roli ani forma studia) a nedosáhl jste věku 26 let.
2 Máte pracovní poměr, který zakládá vaši účast na nemocenském pojištění zaměstnanců. Délka úvazku, ani výše příjmu nehrají roli, jedinou podmínkou je mít uzavřený takový pracovněprávní vztah, ze kterého jste povinně nemocensky pojištěn (pracovní poměr, nebo dohodu o pracovní činnosti, která není tzv.zaměstnáním malého rozsahu).
Informace k sociálnímu pojištění OSVČ vedlejší najdete zde:
http://www.jakpodnikat.cz/socialni-pojisteni-vedlejsi-cinnost.php

Pokud chcete své OSSZ předem sdělit, že budete OSVČ vedlejší, tak jí předejte potvrzení o studiu.
IP zaznamenána

charlota28

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Vedlejší OSVČ?
« Odpověď #4 kdy: Říjen 11, 2010 »

Dobrý den,chtěla jsem se informovat v lednu 2010 jsem skončila v zaměstnání a od února do srpna jsem nebyla nikde vedená,tudiž jsem si neplatila nemocenské-sociální- dávky jen ZP.Od září 2010 jsem na ÚP a jsem na rizikovém těhotenství.Termín porodu mám duben 2011 a asi po 2 až 3 měsících po porodu bych si chtěla otevřít živnost na vedlejší činnost....Je to možné abych nepřišla o podporu v mateřství a jestli budu osvobozena si platit zdravotní a sociální dávky,když budu na vedlejší živnosti ? Jestli budu osvobozena tak na jak dlouho ? Děkuji za odpověď
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Vedlejší OSVČ?
« Odpověď #5 kdy: Říjen 24, 2010 »

Předpokládám, že budete od dne porodu pobírat rodičovský příspěvek, při kterém můžete neomezeně podnikat. V prvním roce podnikání nebudete platit zálohy na zdravotní, ani sociální pojištění. V dalším roce zálohy na ZP ano, ale jen podle toho, co jste v předcházejícím roce vydělala. Více zde (vedlejší příjem):
http://www.jakpodnikat.cz/zdravotni-pojisteni.php
Sociální pojištění v dalším roce činnosti až podle výsledku prvního roku. Pokud vyděláte tolik, aby vám vznikla povinná účast na pojištění, tak budete platit zálohy jako OSVČ vedlejší. Více zde: http://www.jakpodnikat.cz/socialni-pojisteni-vedlejsi-cinnost.php
IP zaznamenána
Stran: [1]